Ceny rezidenčních nemovitostí ve třetím kvartálu opět mírně rostly. Nejpomaleji u rodinných domů
Ve třetím kvartálu roku 2019 se trh s rezidenčními nemovitostmi vyvíjel nejlépe pro zájemce o koupi rodinného domu. Právě v této kategorii bylo tempo růstu cen nejnižší, i přesto, že se k rodinným domům přesouvá část poptávky od drahých městských bytů. Ceny bydlení v Česku obecně rostly pouze mírně. Ve srovnání se zeměmi EU ale Česká republika stále patří země s vyšším tempem růstu cen, v posledním čtvrtletí obsadila šesté místo.
- Průměrná tržní cena bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku opět mírně vzrostla, a to o 2,6 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 148,3. Meziročně si ceny bytů připsaly 7,9 pcb, čímž se staly jedinou kategorií pod 8% hranicí.
- Rodinné domy v minulém čtvrtletí zdražovaly nejméně. Jejich cena stoupla o 2,0 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 137,6. Meziročně pak cena vzrostla o 8,8 pcb.
- U pozemků stále přetrvává tempo růstu z minulého čtvrtletí, tedy mírné. Tržní cena vzrostla o 2,3 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 160,5. Meziročně si tak připsala 8,8 pcb, to znamená stejné tempo zdražování jako u rodinných domů.
Ceny napříč rezidenčním trhem ve třetím kvartálu letošního roku i nadále mírně rostly, a to ve všech krajích České republiky. Nejvíce čtvrtletně rostly ceny bytů a pozemků, nejméně pak rodinných domů. Díky silnějšímu třetímu čtvrtletí vzrostly ceny bytů více, než se očekávalo. Právě v hlavním městě stouply od roku 2010 ceny bytů o 51 %. Prahu v tomto ohledu předčilo pouze Brno, kde nárůst dosáhl 63,5 %. Nejméně se naopak byty zdražovaly v Ústeckém a Karlovarském kraji.
V nadcházejícím období Hypoteční banka očekává stagnaci na straně poptávky nemovitostí, nabídka nemovitostí by měla růst jen mírně. Stejně jako v posledních kvartálech bude tempo růstu cen zpomalovat, v méně atraktivních lokalitách se mohou začít objevovat i slevové akce. Vývoj na trhu bude příznivý i pro lidi hledající pronájem. Dosavadní růst cen nájemného by měl zpomalovat, v některých lokalitách i stagnovat.
HB INDEX 3Q 2019 – Bytové jednotky
„U bytů stále pozorujeme mírné zvýšení růstu cen, meziroční tempo však stále klesá a dostalo se pod 8% hranici. Ceny rostly ve všech krajích, nejvíce ve Zlínském (3 %) a nejméně v Olomouckém (1,2 %). Vyšším tempem pak rostly ceny ve starších cihlových domech. Vůbec nejvyšší růst cen pak byl u relativně malých bytů, tedy v kategorii 2+1 a 2+kk. To platí především pro Prahu, kde byty o dispozici 1+kk a 2+kk tvoří téměř 70 % prodejů. S tím klesá i průměrná výměra bytu – za posledních pět let se snížila o celých 10 m2 na současných 65 m2,“ shrnul situaci Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
HB INDEX 3Q 2019 – Rodinné domy
„Co se týče rodinných domů, trend zůstává obdobný jako v minulém čtvrtletí, ceny tedy stále mírně rostou. Část poptávky se navíc do kategorie rodinných domů, zejména těch levnějších za městem, přesouvá z drahých bytů. Tento trend potvrzuje i vyšší stavební činnost developerů ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Zájem je i o starší domy s dobrou dostupností a o dřevostavby. Pozorujeme obecně snahu ušetřit na nákladech na výstavbu, která vede lidi například k mobilním domům nebo zakládání staveb na zemních vrutech,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.
Pro klienty, kteří mají zájem o hypotéku, spouští Hypoteční banka novou službu. Expresní on-line ocenění nemovitosti je možné od října využít nejen na byty, ale i na rodinné domy. „Interní bankovní aplikace zástavní hodnotu nemovitosti stanoví automaticky na základě zadaných informací, odhad se tedy klient na pobočce nebo od obchodníka dozví ihned a nemusí čekat na odborného technika. Ušetří si tak prohlídku nemovitosti odhadcem i starosti se sháněním půdorysů, řezů, kubatur a dalších podkladů,“ doplňuje Němeček.
HB INDEX 2Q 2019 – Pozemky
„U pozemků pozorujeme dlouhodobý přesah poptávky nad nabídkou. Díky tomu i nadále trvá mírný růst cen. Zvýšil se i zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst. Stejně jako v předešlém období platí, že cenu pozemku nejvíce ovlivňuje dopravní dostupnost a dosah služeb, po technické stránce pak dosah inženýrských sítí. Atraktivní pro kupce zůstávají i pozemky ve svahu nebo se špatnou orientací ke světovým stranám, které mají obecně nižší pořizovací cenu,“ uzavírá Němeček.
Zdroj/foto: Hypoteční banka, a.s./Ilustrativní foto (www.pexels.com)