19 dubna, 2024
Investice a rozvoj

EKOSPOL: O hypotéky byl i v dubnu velký zájem

Neuvěřitelných 39 miliard korun, v takovém celkovém objemu poskytly banky v dubnu hypotéky klientům. Po letošním rekordním březnu jde o druhý nejsilnější měsíc v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Banky uzavřely celkem 12 416 hypoték. Meziročně vzrostl letos v dubnu počet hypoték o 5672 a objem o 21,335 miliardy korun. Průměrná sazba vzrostla o čtyři bazické body na 1,98 procenta.

Hypoteční statistiky dokládají i to, že růst cen nemovitostí ani přes koronavirovou krizi neskončil. Průměrná výše poskytnuté hypotéky totiž každý měsíc překonává rekordy. Nová rekordní hranice je 3 155 581 korun.

Ekospol: Nových bytů se letos v Praze prodalo o polovinu více než loni

Obrovský zájem o hypotéky dokazuje, že nemovitosti patří v krizi k nejlepším investicím. V dlouhodobém hledisku totiž neztrácí na své hodnotě. I nadále tak poptávka výrazně převyšuje nad nabídkou. Bydlení je jednou za základních lidských potřeb a domácnosti ho musí řešit bez ohledu na aktuální ekonomický cyklus. Jediný rozdíl je, že během krize výrazně roste zájem o cenově dostupnější bydlení a cena je ještě víc důležitá než jindy. Naopak z předražených rádoby luxusních bytů se stávají neprodejné ležáky.

EKOSPOL – Ekorezidence Hodkovičky

Aby se však nabídka alespoň trochu vyrovnala poptávce, bylo by potřeba schválit nový stavební zákon v podobě navržené poslancem Kolovratníkem. Jen ta totiž zaručuje výrazné zkrácení neúnosně dlouhého povolovacího procesu, který prodražuje nové byty o stovky tisíc korun. Navíc také způsobuje nedostatek dostupných bytů na trhu. Jedině nový stavební zákon zaručuje návrat cenově dostupného bydlení.

O společnosti EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. Společnost staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

Zdroj/foto: EKOSPOL a.s./Titulní foto – EKOSPOL – Ekorezidence Hodkovičky

Related Posts