23 května, 2024
Investice a rozvoj

Savills: Ceny administrativních budov v Praze jsou přiměřené a Česká republika zůstává v rámci regionu bezpečným investičním trhem

Podle nejnovějšího výzkumu společnosti Savills je ocenění pražských kancelářských nemovitostí přiměřené a to i navzdory mírnému nárůstu výnosnosti v prémiovém segmentu během prvního pololetí tohoto roku. Tento celoevropský posun výnosnosti přispěl k rozšíření průměrného rozpětí mezi výnosností evropských prémiových kanceláři a státních dluhopisů zemí Eurozóny na 325 bazických bodů, což je o více než 100 bazických bodů nad dlouhodobým průměrem.

Investorovi musí být kompenzováno riziko investování do nemovitostí namísto do státních dluhopisů, které jsou takzvaně „bezrizikové“. Riziko investic do nemovitostí zahrnuje budoucí reálný růst nájemného a depreciaci. Analýza výnosů evropských kancelářských nemovitostí provedená spol. Savills využívá metodiku, která hodnotí fundamentální ocenění prémiových kanceláří v porovnání s tržním oceněním napříč 23 evropskými trhy včetně Prahy.

Colliers: Objem investic střední a východní Evropy za období Q1 – Q3 dosáhl cca. 8,0 miliard EUR

Nejnovější analýza výnosů evropských kancelářských nemovitostí, zveřejněná v říjnu, ukázala, že ocenění nemovitostí na většině evropských kancelářských trhů (15 z 23) je na konci druhého čtvrtletí roku 2020 přiměřené, a to i přes omezené vyhlídky na růst nájemného. Současně s tím, jak správci diverzifikovaných portfolií pokračují v navyšování jejich nemovitostní složky, budou rekordně nízké výnosy státních dluhopisů i nadále činit investice do prémiových kanceláří atraktivními.

Nízká míra neobsazenosti pražských kanceláří ve výši 6,1 %, pomalé tempo dodávání nových kancelářských prostorů na trh a vysoká likvidita, kterou disponují institucionální investoři, významně snižuje riziko.

„Tento výzkum jasně ukazuje, že pražské prémiové kancelářské nemovitosti jsou  oceněné přiměřeně, i s tím, že by výnosnost mohla ještě klesnout. Jak z výzkumu vyplývá, současná výnosnost prémiových kanceláří ve výši 4,10 % je o 22 bazických bodů nad svou fundamentální úrovní. Praha i Česká republika jsou i nadále v rámci regionu bezpečným útočištěm pro kapitál díky silným tržním fundamentům.“ říká Fraser Watson,  ředitel v oddělení investic spol. Savills ČR a SR.

Fraser Watson

„V dnešní éře nízkovýnosových dluhopisů bude rizikově vážená výnosnost pražských kanceláří i nadále přitahovat investory.“

O společnosti Savills

Savills CZ s. r. o. je součástí globální společnosti Savills plc poskytující poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí zalistovaná na akciové burze London Stock Exchange. Týmy Savills působí ve více než 600 vlastních i partnerských kancelářích. Společnost zaměstnává přes 39 000 profesionálů ve více než 70 státech na území Severní i Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Pacifiku, Afriky i Blízkého východu, kde nabízí široké spektrum specializovaných poradenských služeb a služeb v oblasti managementu a investic klientům z celého světa.

V České republice je společnost Savills aktivní od roku 2017. Přes 50 expertů její pražské kanceláře klientům nabízí odborné služby od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu v sedmi hlavních sektorech: průmysl a logistika, kanceláře, maloobchod, volný čas, hotely, rezidenční bydlení a ubytování pro studenty.

Zdroj/foto: Savills Czech & Slovak Republics/Titulní foto (www.pexels.com)

Related Posts