16 července, 2024
Investice a rozvoj

Fond Accolade refinancuje s Českou spořitelnou za dvě miliardy portfolio industriálních hal

Accolade Industrial Fund pokračuje v plánu zvyšování stability a profitability svého portfolia moderních a šetrných industriálních hal. Transakce za dvě miliardy s Českou spořitelnou dokazuje, že právě prostory pro podnikání 21. století jsou dnes významnými finančními institucemi považovány za nejvíce atraktivní segment komerčních budov. Fond zároveň reaguje na neustále se zvyšující poptávku ze stran kvalifikovaných investorů a po domácí České republice otevírá distribuční síť také v sousedním Slovensku, a to se Slovenskou sporiteľňou.

„Moderní haly letos potvrdily zásadní význam v životě každého z nás a díky boomu logistiky a e-commerce naplno ukázaly i svůj investiční potenciál. Dnes jsou nejvíce hodnotným aktivem v segmentu komerčních nemovitostí a hrají klíčovou roli ve strategii těch největších světových fondů. My pokračujeme v trendu postupného refinancování celého našeho portfolia. Tyto kroky přináší větší stabilitu fondu a z dlouhodobého hlediska se pozitivně odráží i na jeho výkonnosti. Díky důvěře významných bankovních institucí jako jsou Česká spořitelna a Slovenská sporiteľňa můžeme nově nabídnout možnost investování do udržitelné budoucnosti evropského byznysu také slovenským investorům,“ uvádí Milan Kratina, předseda představenstva a spoluzakladatel Accolade Industrial Fund.

Investice do logistických nemovitostí s Panattoni

„Refinancováním další části portfolia jedním úvěrem u jednoho partnera pokračujeme v nastavené strategii rozvoje našeho podnikání. Jedná se o komplexní a časově náročný proces, který však přináší významné výhody. Zásadním způsobem se nám zjednoduší správa financování a reporting s tím spojený. Finanční ukazatele budou posuzovány na základě celého portfolia namísto samostatných nemovitostí a struktura našeho financování se tak stává ještě odolnější vůči vnějšímu prostředí. Velmi nás těší dlouhodobá spolupráce s Českou spořitelnou, která tímto refinancováním znovu potvrdila důvěru vloženou do našeho Fondu již dříve,“ dodává k transakci Zdeněk Šoustal, člen představenstva a spoluzakladatel Accolade Industrial Fund.

Refinancování se týká čtyř českých parků. Konkrétně jde o Cheb Jih, Ostrov u Stříbra, Přeštice a Týniště nad Orlicí. Moderní prostory o celkové rozloze 200 000 m2 zde využívají nájemci KION, ASSA ABLOY, real digital, IAC, LEONI, IDEAL a ALPHA Corporation.

Accolade – Park Týniště nad Orlicí

„Pro Českou spořitelnu je prioritou financovat projekty, které posilují prosperitu a konkurenceschopnost naší ekonomiky. Význam industriálních parků sílí a bude dále růst i s ohledem na měnící se podmínky v oblastech výroby, maloobchodu či e-commerce v souvislosti s dopady pandemie Covid-19. Spolupráce s fondem Accolade navíc zaručuje i šetrný přístup k životnímu prostředí, který je pro spořitelnu zásadní,“ říká Martina Jůzová, manažerka realitních obchodů České spořitelny.

„Jsem velmi rád, že i klienti ERSTE Privatebanking – privátního bankovnictví České Spořitelny, budou mít možnost využít investic do průmyslových nemovitostí, které úspěšně spravuje a řídí Accolade Industrial Fund. Jsem přesvědčen, že spolupráce s Accolade Industrial Fund přispěje k vyšší pestrosti investičních portfolií našich klientů a umožní klientům ERSTE Privatebanking participovat na růstu trhu průmyslových nemovitostí pod profesionálním a zkušeným dohledem společnosti Accolade,“ dodává Michal Orlovský, ředitel Este Privatebanking ve Slovenské sporiteľni.

O společnosti Accolade

Accolade Holding, a.s. poskytuje prvotřídní infrastrukturu pro podnikání v Evropě. Nejčastěji pro nájemce světových značek z oblastí e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky. V České republice, Polsku, Německu a na Slovensku vlastní síť 26 industriálních parků s certifikací BREEAM zaručující udržitelný a šetrný přístup k životnímu prostředí.

Do budoucna plánuje vybudovat polygon pro vývoj a certifikaci vozidel s autonomním řízením. Za více než devět let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze přesahující 1,3 mil. m² v hodnotě téměř 1,134 mld. EUR. Neinvestuje pouze do výstavby nových projektů, ale také do revitalizace zanedbaných brownfieldů.

V roce 2019 jejich podíl v českém portfoliu vzrostl na 35 %, v Polsku je to dokonce 50 %. Celková plocha obnovených lokalit je cca 610 000 m2. V roce 2014 založila skupina fond prvotřídních průmyslových nemovitostí Accolade Fund Sicav, do kterého mohou investovat kvalifikovaní investoři a podílet se tak na rozvoji moderního průmyslu. V roce 2017 koupila skupina provozovatele druhého nejfrekventovanějšího letiště v České republice, Brno-Tuřany.

Dynamický růst a udržitelný průmysl je pro Accolade prioritou. I díky tomu se v roce 2019 stala skupina nejrychleji rostoucí firmou v České republice a byla zařazena do TOP 5 nejrychleji rostoucích firem v Evropě v rámci segmentu nemovitostí. Accolade chce jít příkladem nejen v podnikání, ale také v rámci společenské odpovědnosti.

Součástí firemní kultury je být důvěryhodným a odpovědným partnerem. Několik let podporuje chráněné bydlení a sociálně terapeutické dílny obecně prospěšné organizace Mela, dále pak projekty z oblasti vědy (Ceny Neuron), kultury (Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary) i sportu (Česká spořitelna-Accolade cycling team) a ve spolupráci s regionálními samosprávami se podílí na rozvoji lokalit, ve kterých působí.

Zdroj/foto: AMI Communications/Titulní foto – Accolade – Park Stříbro, ČR

Related Posts