29 května, 2024
Investice a rozvoj

Nový Market Report Svoboda & Williams mapuje rezidenční trh druhé poloviny roku 2018

Realitní kancelář Svoboda & Williams zveřejnila druhé vydání publikace Market Report, která v půlročních intervalech analyzuje dění v prémiovém segmentu pražského rezidenčního trhu. Nové vydání se věnuje klíčovým trendům druhého pololetí roku 2018.

Veškeré analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích realizovaných kanceláří Svoboda & Williams. Tyto informace jsou doplněny údaji o prodeji nemovitostí, které svými parametry odpovídají portfoliu Svoboda & Williams, získanými z katastru nemovitostí. Sledovaný vzorek tak pokrývá významnou část prémiového segmentu pražského rezidenčního trhu.

V segmentu prémiových rezidenčních nemovitostí jsme v druhém pololetí roku 2018 zaznamenali mimo jiné následující trendy:

Prodej:
– ochlazení poptávky
– meziroční pokles průměrné dosažené ceny za m2 u bytů ze vzorku S&W; výjimečné nemovitosti na špičce realitního ledovce však stále lámou cenové rekordy
– ceny pražských bytů narazily na limity kupní síly, stavební náklady se ale stále zvyšují – developeři jsou ve složité situaci

Pronájem:
– přetrvávající silný zájem o nájemní bydlení a postupný přesun části developerských aktivit do této oblasti 
– rozšiřování nabídky kvalitních nájemních bytů a s tím i dorovnávání vysoké poptávky
– uvolňování tlaku na růst nájemného
– postupná změna trhu pronajímatelů na trh nájemců

Součástí Market Reportu je podrobná analýza prodejních cen a cen nájmů na pražském trhu prémiových rezidenčních nemovitostí. V zájmu přesnější interpretace vývoje nájemního trhu používá Svoboda & Williams analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, vyvinutý ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných, nikoli nabídkových cen.

Svoboda & Williams Market Report | H2 2018 ke stažení (pdf)

Zdroj/foto: Svoboda & Williams s.r.o.

Related Posts