21 května, 2024
Investice a rozvoj

Praha se rozrostla o dalších sedm tisíc obyvatel

Ani probíhající koronavirová pandemie a výrazně omezené mezinárodní cestování za prací nezměnilo nic na tom, že české hlavní město zůstává atraktivním místem pro život. Dokládají to aktuální čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) o pohybu obyvatelstva v prvních třech čtvrtletích letošního roku. Z nich vyplývá, že se Praha letos do konce září rozrostla o dalších 7187 nových Pražanů. Více lidí letos přibylo už jen ve Středočeském kraji.

Jen díky stěhování získalo letos hlavní město 5479 nových obyvatel, když se do něj přistěhovalo 30 877 lidí, zatímco 25 398 jich odešlo za hranice Prahy. Dalších 1708 nových Pražanů tvoří takzvaný přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi nově narozenými a zemřelými. Tento přirozený přírůstek je v Praze ze všech krajů nejvyšší. Pokud jde o stěhování, tak nejvíce nových obyvatel přilákal Středočeský kraj, který se díky nim rozrostl o 10 078 lidí (celkem pak o 10 829 lidí).

Rezidence Michelangelova má dokončenou hrubou stavbu

Praha má oslabený rezidenční trh

Letošní přírůstek nových Pražanů je zhruba o třetinu nižší, než v loňském roce. Je to pochopitelné, protože opatření proti koronavirové pandemii výrazně omezila mobilitu lidí včetně stěhování. Lidé také nemusí tak často dojíždět za prací, protože spousta firem jim umožňuje home office. Nic je proto netlačí k tomu, hledat si byt blíže práci.

Možná je to dobře, protože by při hledání mohli jednoduše narazit. Rezidenční trh v hlavním městě totiž zůstává velmi prořídlý a jen tak rychle se na tom nic nezmění. Za stejné období letošního roku, tedy prvních devět měsíců, totiž firmy v Praze dokončily jen 3065 nových bytů. Podobný nepoměr mezi zvyšujícím se počtem Pražanů a dokončenými byty trvá už mnoho let. Stále aktuálnější je proto otázka, kde budou tito noví Pražené vůbec bydlet? Bude pro ně dostatek bytů? Zatím se zdá, že už brzy by mohly úplně dojít. Snad s výjimkou nikým nechtěných předražených ležáků.

Ekospol – Ekorezidence Hodkovičky, Praha

Je proto nezbytně nutné, aby se urychleně povolilo co největší množství velkých rezidenčních projektů s tisícovkami bytů. Hlavní město budou lidé kvůli práci vyhledávat i nadále, bez ohledu na očekávaný ekonomický pokles. Ideální by přitom bylo, aby zaměstnanci pracovali co nejblíže své práci, při nejhorším alespoň na MHD. Odpadnou tak mimo jiné problémy s každodenním dojížděním desítek tisíc pracovníků do Prahy z okolních obcích a s tím související přetížení dopravy i nedostatek parkovacích míst. Na dostatečném počtu nových bytů vydělají všichni – noví Pražané i ti stávající.

O společnosti EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. Společnost staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

Zdroj/foto: EKOSPOL a.s./Titulní ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts