23 května, 2024
Průmysl a logistika

BNP Paribas Real Estate: V roce 2020 přibylo přes 650 tisíc m2 industriálních ploch

Téměř 680 000 m2 nových průmyslových prostor plánují developeři dodat v letošním roce na území České republiky. Z toho 350 000 m2 je již ve výstavbě. V roce 2020 přibylo přes 650 tisíc m2 industriálních ploch, což celkovou nabídku posunulo přes hranici 9,2 mil. m2. Vzhledem ke stále rostoucí poptávce a aktivitě developerů lze očekávat dosažení 10milionového objemu nejpozději v prvním pololetí roku 2022.

Navzdory dílčímu poklesu výstavby v loňském roce vidíme řadu nových projektů i developerů. Reagují na novou vlnu poptávky především z e-commerce a operátorů na tuto oblast navázaných,“ konstatuje Dušan Drábek, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových a logistických nemovitostí v mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate.

CBRE zajistila rozsáhlé pozemky pro novou logistickou halu u Hradce Králové

 Na konjunktuře výstavby průmyslových prostor se podepisuje zvýšená aktivita nájemců. Poslední kvartál loňského roku byl se 459 760 m² hrubé realizované poptávky vůbec nejsilnějším čtvrtletím od roku 2016. „Dokladem růstu celého segmentu, za nímž stojí expanze online obchodu, je oživení developmentu v regionech,“ konstatuje Kamila Breen, která v BNP Paribas Real Estate vede oddělení průzkumu trhu a poradenství. Zjednodušeně lze říci, že industriální sektor rostl i v důsledku vynuceného útlumu tradičních maloobchodních formátů.

Contera Park Ostrava City

Růst poptávky po logistických plochách v Plzeňském kraji, zejména díky poloze v blízkosti hranic s Německem, láká developery k masivní výstavbě. V Plzeňském kraji je aktuálně rozestavěno 92 000 m2 logistických ploch.  Pozadu není ani Moravskoslezský kraj, kde se plánuje postavit až 400 000 m2 průmyslových ploch.

Jasně dominantní pozici, s 35% podílem celkové pronajímatelné plochy, si zachovává Praha a okolí. „Poptávka po skladových prostorech v širší Praze je vyšší, než co jsou developeři schopni dodat. To iniciuje vznik nových projektů ve středních Čechách, jejichž atraktivita postupně roste,“ dodává Dušan Drábek. Ve čtvrtém kvartále 2020 se Praha a okolí podílela na nových pronájmech dvaceti sedmi procenty – což bylo zvýšení o čtyři procentní body oproti předchozímu kvartálu.

Reklama: MONTKOVO – Generální dodavatel výrobních a skladových hal

O společnosti BNP Paribas Real Estate

BNP Paribas Real Estate je jedním z hlavních hráčů na mezinárodním trhu nemovitostí. Svým klientům nabízí komplexní služby v oblasti kapitálových trhů, správy nemovitostí, pronájmu komerčních prostor, oceňování a transakcí. Všechny služby jsou podporovány oddělením analýzy trhu a poradenství.

BNP Paribas Real Estate má v České republice lokální tým expertů, kteří jsou napojeni na globální síť 180 kanceláří v 36 zemích, ve kterých pracuje 5 400 zaměstnanců a je součástí jedné z největších globálních finančních skupin na světě BNP Paribas Group.

Zdroj/foto: Community s.r.o./Titulní foto – CTPark Bor

Related Posts