23 května, 2024
Průmysl a logistika

Do mošnovské zóny přichází italská společnost IRCE

Město Ostrava prodává další pozemky ve své strategické průmyslové zóně v Mošnově. Koupí je italská společnost IRCE, která zde postaví haly pro výrobu vodičů z mědi a hliníku pro vinutí elektrických strojů. Vybudovány budou nejpozději do konce roku 2024. Za pozemky firma zaplatí bezmála 27,6 milionu korun včetně DPH. Prodej schválili ostravští zastupitelé na svém zasedání ve středu 14. dubna.

Společnost IRCE odkoupí od města 50 000 m2 plochy (5 hektarů). Po dostavbě výrobních zařízení v nich bude firma produkovat vodiče pro vinutí z mědi a hliníku, izolované tenkou smaltovou vrstvou, a dále přes sebe překládané vodiče, tzv. CTC (Continuous Transposed Conductor). Ty se používají pro elektromotory, generátory a transformátory pro elektromobily, v domácích spotřebičích a elektronice a jsou zapotřebí také při výrobě a distribuci elektrické energie. Předpokládaný objem výroby je odhadován až na 24 tisíc tun za rok.

VGP hlásí v Prostějově nového nájemce ITAB Shop Concept

„I navzdory nepříznivému období pandemie covid-19, které má dopad na strategické rozhodování o budoucím směřování mnohých firem, se nám podařilo do strategické průmyslové zóny Mošnov přivést italskou společnost IRCE. Intenzivní komunikaci, která v tomto období nebyla rozhodně snadná, jsme v minulých dnech úspěšně završili a do zóny přichází investor, který deklaruje, že svůj závod postaví s inteligentní automatizovanou výrobou a nejpokročilejšími technologiemi, jež předpokládají úzkou spolupráci s výzkumnými centry i zapojení umělé inteligence,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Na základě zájmu italského investora z loňského března bylo dojednáno jeho umístění v lokalitě Strategické průmyslové zóny Ostrava-Mošnov, jejíž celková rozloha je 200 hektarů, přičemž přes 70 procent z ní již bude obsazeno. K prodeji bude zbývat téměř 60 hektarů, ze kterých rezervu o velikosti zhruba 51 hektarů město nechává pro příchod strategického investora. Strategická průmyslová zóna je jedinečnou příležitostí pro investory, kteří mají zájem těžit především z její strategické polohy v blízkosti mezinárodního letiště s možností napojení na rychlostní komunikace a železniční síť. Více informací k zóně a volným plochám najdete na webových stránkách. V současnosti je v průmyslové zóně zaměstnáno téměř 3900 lidí, příchod firmy IRCE by tento počet mohl v budoucnu zvýšit o další stovku.

Italský investor si pro svůj nový výrobní závod vybral zónu v Mošnově s ohledem na polohu u Ostravy, odkud chce zásobovat většinu zákazníků ze střední a východní Evropy, zejména z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska.

„Pro náš český závod počítáme s pořízením nejpokročilejších technologií a zařízení průmyslu 4.0, které budou splňovat nejpřísnější požadavky na úsporu energie a ochranu životního prostředí. Nově vytvořená pracovní místa obsluhy sofistikovaných výrobních zařízení na tváření drátu na válcovacích stolicích, jejich žíhání, potahování izolanty, vytvrzování, vinutí, kontrolu a balení tak budou technického směru s vyšší kvalifikací,“ informoval jednatel společnosti IRCE Filippo Casadio.

V budoucím areálu firmy na 27 000 m2 (2,7 hektaru) zastavěné plochy budou výrobní, montážní, dílenské, skladovací a kancelářské prostory a průmyslové věže. Investor se smluvně zavázal provozovat výrobu, jejíž negativní vlivy nebudou přesahovat hranice areálu. Provoz v novém výrobním závodu bude nepřetržitý, třísměnný sedm dnů v týdnu.

O společnosti IRCE

Italská společnost IRCE, založena v roce 1947 ve městě Imola, je od roku 1990 kótována na italské burze. Má celkem devět výrobních závodů v šesti zemích, v Itálii, Německu, Nizozemí, Velké Británii, Brazílii a Indii, další staví v Číně, její celosvětový objem výroby je 60 tisíc tun ročně.

Jedním z prvních větších investorů, který do Strategické průmyslové zóny Ostrava-Mošnov přišel, byla v roce 2006 společnost Mahle Behr Ostrava, která patří v lokalitě k největším zaměstnavatelům, dále zde působí firmy Plakor Czech, Cromodora Wheels, Mobis Automotive System Czech a další.

Zdroj/foto: Statutární město Ostrava/Titulní foto – IRCE, závod v Brazílii

Related Posts