22 července, 2024
Průmysl a logistika

Poptávka po skladech v ČR stále roste

Pokud bychom měli vývoj ekonomiky odvozovat od výkonu trhu průmyslových prostor, je jakékoliv zpomalení v nedohlednu. Naopak, ve 3. čtvrtletí se pronajalo o 17 % skladových a výrobních ploch více než ve stejném období vloni.

Ta čísla jsou výjimečná (a výmluvná) pro celý region střední Evropy. Od července do září se v Česku pronajalo 407 600 m2 ploch v průmyslových nemovitostech. Nové pronájmy, očištěné o přejednané pronájmy (renegotiations), přesáhly 266 000 m2.

Takové výsledky nečekali ani velcí optimisté. I mezi developery. Ti totiž na trh ve 3. čtvrtletí dodali „pouhých“ 125 000 m2. Pravdou ale je, že dalších téměř 550 000 m2 se aktuálně staví.

O záviděníhodné kondici tuzemského trhu průmyslových prostor svědčí mimo jiné to, že 3. čtvrtletí znamená druhý nejlepší výkon od jara 2016. A zároveň je vidět patrné oživení i v regionech, které zůstávaly delší dobu mimo hledáček developerů i nájemců.

Dle očekávání je nejvíce transakcí realizováno v okolí Prahy, následně v Moravskoslezském a Plzeňském kraji. Rozdílům v jednotlivých regionech se obšírně věnujeme v nejaktuálnější studii At A Glance 3Q 2019. Sledujeme a srovnáváme několik základních údajů pro každý kraj: celkovou nabídku, realizovanou výstavbu, míru neobsazenosti a nejvyšší dosahované nájemné.

Suverénně nejnižší aktivitu vykazuje Jihočeský kraj, kde zůstává dokončených cca 50 000 m2 skladů při 8,3% neobsazenosti. Velmi podobně je na tom s výstavbou Kraj Vysočina, kde přitom není volný ani jeden „logistický“ metr.

Z druhé strany ani 20% neobsazenost není překážkou pro výstavbu dalších 66 000 m2 nových skladů v Ústeckém kraji. Tento údaj je ale ovlivněn zejména obřím projektem P3 Lovosice hala A o celkové ploše 60 450 m², který je momentálně ve výstavbě.

Druhá nejvyšší neobsazenost ke konci 3. čtvrtletí byla v Karlovarském kraji – 15 %. Jde však vlastně jen o nově dokončenou halu 1. fáze CTParku Cheb (33 270 m²). I přes vcelku skromnou poptávku developeři tomuto regionu věří a mají rozestavěných téměř 40 000 m2 ploch v nových distribučních centrech.

Zvláštní pozornost si podle nás v BNP Paribas Real Estate zaslouží Pardubický a Královéhradecký kraj, kde se i přes kvalitní makroekonomické výsledky, rozvinutý průmysl zejména v Pardubicích a nulovou neobsazenost nové výrobní ani skladové prostory zatím nestaví. Lze nicméně očekávat, že ke změně dojde s dokončením dálnice D11 v roce 2024. A zároveň D35 propojující Hradec Králové s Olomoucí, od které se očekává především odklon dopravy z D1.

Zdroj/foto: BNP Paribas S.A., pobočka Česká Republika (Dušan Drábek – Head of Industrial & Logistics Agency)/CTP Invest, spol. s r.o. – Titulní foto CTPark Cheb

Related Posts