15 července, 2024
Průmysl a logistika

Roste podíl spekulativní výstavby skladů. Od roku 2010 je na rekordní hodnotě. Neobsazenost mírně vzrostla, stále je však velmi nízká

Český trh moderních průmyslových a skladových nemovitostí dosáhl na konci prvního čtvrtletí 2019 celkové rozlohy 7,97 milionu m2. Pražský industriální trh překročil magický milník 3 milionů m2, čímž potvrdil svou pozici největšího průmyslového trhu v zemi. Následován je plzeňským a jihomoravským trhem.

Za první tři měsíce roku bylo dokončeno celkem 168 300 m2 nových průmyslových prostor, což představuje meziroční (Q1 2018 vs. Q1 2019) pokles o více než jednu pětinu. Většina z těchto prostor přitom byla na trh uvedena s již zajištěnými nájemci. Až 40 % plochy všech nových projektů bylo doručeno v Moravskoslezském kraji, a to díky dokončení Ostrava Airport Multimodal Parku o rozloze 56 300 m2.

Stavební aktivita v České republice nadále mírně rostla, přičemž aktuálně je ve výstavbě celkem 521 700 m2. Zajímavostí je, že více než polovina (56 %) nových skladových a průmyslových prostor se nyní staví na spekulativní bázi, tj. bez předem známého nájemce. Jedná se o nejvyšší podíl spekulativní výstavby od roku 2010. Developeři tak nadále reagují na velmi nízkou neobsazenost v posledních letech, přetrvávající silnou poptávku ze strany potenciálních nájemců a obecně pozitivní ekonomickou situaci v České republice.

„V České republice je nyní celkem 7,97 milionu m2 průmyslových a skladových ploch, takže již brzy lze očekávat pokoření dalšího významného, osmimilionového milníku. Zajímavý vývoj vidíme především u míry neobsazenosti, která je sice nadále velmi nízká, ale oproti stejnému období v loňském roce (4,2 %) vzrostla v České republice na 4,8 %. Je to především v důsledku spekulativní výstavby, která se již několik čtvrtletí po sobě zvyšuje. Zatím nedosahuje předkrizových hodnot, ale ve srovnání s ostatními trhy je již nad evropským průměrem. Nicméně silné poptávce se daří tyto prostory v průběhu výstavby z velké části absorbovat a tak se neobsazenost evropskému průměru nijak nevymyká,“ uvedla Blanka Vačkova, vedoucí oddělení výzkumu v JLL.

Hrubá realizovaná poptávka v prvním čtvrtletí dosáhla objemu 384 700 m2, což je ve srovnání s předchozím čtvrtletím nárůst o 24 %, ale pokles o 6 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Naopak, čistá realizovaná poptávka vzrostla meziročně i oproti předchozímu kvartálu zhruba o 50 %, a to na 277 400 m2. Poptávku táhly výrobní společnosti, které stály za více než polovinou čisté realizované poptávky, za nimi následovaly firmy z logistického sektoru s 26% podílem na čisté poptávce.

Nejvyšší dosahované nájemné (prime headline rent) zůstává v Praze stabilní na úrovni 4,00 – 4,50 EUR/m2 za měsíc, v Jihomoravském kraji 4,20 – 4,50 EUR/m2/měsíc. Nájemné u projektů stavěných na míru (built-to-suit) v lokalitách s malou konkurencí bývá obvykle vyšší.

Zdroj/foto: Jones Lang LaSalle s.r.o.

Related Posts