16 července, 2024
Průmysl a logistika

Savills: Trh průmyslových prostor v ČR nadále trhá rekordy

Podle nejnovější zprávy společnosti Savills rekordní úroveň poptávky a nulová spekulativní výstavba způsobily, že míra neobsazenosti v ČR klesla o 70 bps na nové minimum 1,75 %, což je jeden z nejvýraznějších čtvrtletních poklesů na trhu za posledních pět let. Celková plocha nepronajatých moderních průmyslových prostor v celé zemi klesla z 226 700 m2 v červnu na 165 000 m2 v září.

Nové průmyslové projekty, které byly dokončeny ve třetím čtvrtletí roku 2021, dosáhly celkové plochy 136 400 m2. Ačkoli se jedná o mírný pokles v meziročním srovnání, třetí čtvrtletí bylo z hlediska dokončené výstavby nejsilnějším kvartálem letošního roku. Celková nabídka moderních průmyslových prostor v ČR určených k pronájmu se rozšířila na 9,5 milionu m2, z čehož 329 400 m2 bylo na trh dodáno v letošním roce.

Beghelli – Elplast v Brně otevřela novou halu, jako první ničí covid-19 technologií zabudovanou v osvětlení

Na konci třetího čtvrtletí roku 2021 probíhala v České republice výstavba v 11 z celkových 14 krajů, což přispělo k rekordnímu objemu rozestavěných prostor, jejichž celková rozloha vzrostla na 1 072 600 m2. 30 % z těchto ploch představovaly spekulativní projekty, které by mohly potenciálně zvýšit extrémně nízkou míru neobsazenosti. Prostory o rozloze 88 500 m2 již měly dokončenou hrubou stavbu a všechny mohou být připraveny k nastěhování během 3-5 měsíců po podpisu smlouvy. Největší podíl těchto prostor se nacházel v Ostravě a jejím okolí, kde byly ve dvou budovách k dispozici zcela nové průmyslové prostory o celkové rozloze 65 900 m2.

Lenka Pechová, senior research analyst spol. Savills ČR a SR, upřesňuje: „Ve výstavbě je rekordních 17 objektů o rozloze 20 000 m2 a více, z nichž největší je vícepodlažní distribuční centrum s celkovou pronajímatelnou plochou 186 800 m2 budované společností Panattoni pro Amazon. Celkově tak připadl největší podíl rozestavěných prostor na Olomoucký kraj, kde bylo na konci třetí čtvrtletí ve výstavbě 280 500 m2. Moravskoslezský kraj se přesunul na druhé místo s výstavbou probíhající na projektech o rozloze 265 300 m2, a Praha se umístila na sedmém místě (z 11) s rozestavěnými projekty o celkové pronajímatelné ploše 74 500 m2.“

Celková aktivita nájemců zůstala ve třetím čtvrtletí silná, i když ne tak vysoká jako v prvním čtvrtletí roku 2021. I tak zaznamenala nejvyšší výsledek ve třetím čtvrtletí v historii trhu. Hrubá realizovaná poptávka ve třetím čtvrtletí dosáhla 526 100 m2, což bylo o 90 % více než ve stejném období loňského roku a o 14 % více než v předchozím čtvrtletí. Renegociace nájemních smluv tvořily 14 % celkové nájemní aktivity, což byl jeden z nejnižších čtvrtletních podílů za posledních pět let.

Nově rozšířená pobočka Gebrüder Weiss v Syrovicích

Čistá poptávka nastavila novou laťku a ve třetím čtvrtletí roku 2021 vzrostla na 452 700 m2. Meziročně se jednalo o 192% nárůst a 47% zvýšení oproti předchozímu čtvrtletí. Podíl před pronájmů se ve třetím čtvrtletí roku 2021 vyšplhal na 75 % čisté poptávky. Lví podíl na celkové poptávce měl Olomoucký kraj, kde celková nájemní aktivita zaznamenaná ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhla 197 260 m2, což představovalo 37 % z hrubé realizované poptávky celé České republiky a 44 % z celkové čisté nájemní aktivity. Druhým nejúspěšnějším krajem byl dle čisté poptávky ve třetím čtvrtletí 2021 Středočeský kraj (41 800 m2) a na třetím místě se umístil Ústecký kraj s 35 300 m2. Čistou poptávku tvořil především sektor e-commerce (51 % čisté poptávky ve třetím čtvrtletí), následovaný logistikou (20 %).

Chris LaRue, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí, Savills ČR a SR, dodává: „Český průmyslový trh je stále na působivé trajektorii a trhá rekordy jak v oblasti nájemní aktivity a probíhající výstavby, tak i v rekordně nízké neobsazenosti. Navzdory rekordnímu objemu prostor ve výstavbě se však nájemci, kteří chtějí expandovat, a zejména ti, kteří potřebují prostory ihned, nadále potýkají s kritickým nedostatkem alternativ ve většině českých regionů. Předpokládáme, že se výše nájemného na nějakou dobu ustálí na současné úrovni, přičemž na regionálních trzích ještě může dojít k mírnému nárůstu s tím, jak se do nájemného budou promítat nově zvýšené náklady.“

Prologis Park Prague-Rudná, exteriér

O společnosti Savills

Savills CZ s. r. o. je součástí globální společnosti Savills plc poskytující poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí zalistovaná na akciové burze London Stock Exchange. Týmy Savills působí ve více než 600 vlastních i partnerských kancelářích. Společnost zaměstnává přes 39 000 profesionálů ve více než 70 státech na území Severní i Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Pacifiku, Afriky i Blízkého východu, kde nabízí široké spektrum specializovaných poradenských služeb a služeb v oblasti managementu a investic klientům z celého světa.

V České republice je společnost Savills aktivní od roku 2017. Přes 60 expertů její pražské kanceláře klientům nabízí odborné služby od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu v sedmi hlavních sektorech: průmysl a logistika, kanceláře, maloobchod, volný čas, hotely, rezidenční bydlení a ubytování pro studenty.

Zdroj/foto: Savills Czech & Slovak Republics/Titulní foto – GLP Park Brno Holubice, vizualizace

Related Posts