15 července, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

I kvůli koroně chce stále více Čechů bydlet v bezpečí příměstské zeleně

Podle statistik Centra pro výzkum veřejného mínění se 86 % Čechů v místě bydliště cítí v bezpečí. Důležitost tohoto faktoru ovšem mezi rezidenty výrazně stoupá. Ačkoli bezpečnost bydlení hrála při výběru lokality nebo nemovitosti roli vždy, letos se pochopitelně zvedla přímo skokově v celé Evropě.

„Bezpečný domov, který odstíní nejen klasické problémy velkých měst, jako jsou kriminalita, anonymita nebo přelidněnost center, ale třeba také zdravotní rizika spojená s aktuální a dalšími možnými epidemiemi, znamená dnes podle výzkumů pro řadu rezidentů dokonce prioritu. Jednoznačnou souvislost mezi kvalitou bydlení a pocitem bezpečí dnes začínají významně respektovat už také obce a developeři,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Getberg – Panorama Hills

Dobré sousedství znamená bydlet v bezpečí

Lidé vnímají pocit bezpečí jako významné kritérium celkové kvality života. To platí především pro ženy, které jsou náchylnější stát se obětmi některých typů trestných činů, ale také pro rodiny s dětmi. Přirozeně dáme přednost životu v takovém městě nebo obci, kde se nemusíme bát pustit své děti samotné do školy nebo ven s kamarády.

O bezpečí domova rozhoduje řada faktorů. Jedním z nich je okolní kriminalita. Možná vás překvapí, že Praha patří v rámci ČR mezi bezpečnější lokality. Zároveň se ale bohužel „pyšní“ nejvyšším počtem neobjasněných trestných činů. Jednou z příčin je právě zmíněná anonymita velkoměsta. Z tohoto hlediska patří k nejbezpečnějším bydlení v příměstských, jasně strukturovaných lokalitách s funkčními sousedskými a komunitními vazbami.

Důležitá je také realizace účinných strategií v oblasti bezpečnosti a ochrany na místní úrovni. Co to znamená v praxi? Pravděpodobnost krádeže nebo napadení v menším městě, kde je minimum rizikových míst, jako například podchody nebo vyloučené lokality, je zkrátka mnohem nižší. A na dobře osvětlené ulici se sousedy, se kterými se navzájem dobře znáte, se budete cítit mnohem bezpečněji než při pohybu po nočním sídlišti ve velkoměstě.

Getberg – G-Residence

Proč mizí obyvatelé z center velkoměst?

Trend bydlení mimo centra velkých měst ale nesouvisí jen s klasickou bezpečností ve smyslu kriminality. Podle Anny Beaty Háblové, autorky knihy Nemísta měst, vykazují metropole v posledních letech vyčerpanost – v centru se většinou pouze pracuje, historické části jsou přetížené turisty, ceny bytů jsou uměle navyšovány kvůli Airbnb. Rezidenti si navíc stěžují, že hluční hosté ruší noční klid a časté střídání cizích lidí ve společných prostorách nebo situace, kdy se vám opilý turista uprostřed noci dobývá do bytu, protože si spletl patro, k pocitu bezpečí taky zrovna nepřispívají.

Takže není divu, že řada lidí dává přednost bydlení těsně za hranicemi Prahy, které s sebou nese i řadu dalších benefitů. Bydlet a žít v zeleném a klidném prostředí nezahlcuje neustálými vizuálními ani akustickými podněty jako ve městě, a je tak zdravější z hlediska psychické stability i nižšího počtu stresorů. Bydlení za Prahou už neláká na nižší ceny, ale na kvalitní zázemí, služby a hlavně prostor. Mimo centrum si můžete dovolit větší byt nebo dům se zahradou v dobrém sousedství s veškerou občanskou vybaveností. Právě důraz na prostor (ať už jde o větší počet pokojů nebo snadný přístup k zeleni) potvrzují i aktuální studie zaměřené na to, jak koronavirová krize ovlivnila priority těch, kdo uvažují o koupi nemovitosti.

Stavebnictví a rezidenční výstavba budou tahounem oživení ekonomiky. Lidé potřebují bydlet

Odpovědí je příjemnější bydlení na okraji

V době všudypřítomných elektronických médií je navíc čím dál snazší pracovat na dálku nebo z domova. Kvalitní rodinné i mezilidské vztahy zakotvené v dobrém domově mají navíc pro lidi čím dál větší hodnotu. Podle francouzského filosofa a bývalého šéfredaktora magazínu Esprit Oliviera Mongina totiž neobýváme virtualitu, ale žijeme ve skutečnosti, ve světě svých tužeb a potřeb. A právě domov a jeho nejbližší okolí je místem, kde prožíváme vztahy a máme přátele, na rozdíl od anonymních míst, kterými člověk jen projíždí nebo prochází bez možnosti budovat si jakékoli vazby.

Getberg – Black Roofs

Na útěk lidí z měst reagují i developeři. „Z naší zkušenosti bych nemluvil vyloženě o útěku z měst. Například bydlet v Praze je určitě pořád trend a drtivá většina našich klientů chce v Praze zůstat. Jenom z různých důvodů hledají mimo centrum. Je ovšem pravda, že v poslední době vedle zeleně nebo klidu víc a víc hledají bydlení, kde bude jejich rodina v bezpečí. A kde třeba nezůstanou zavření v bytě, pokud bude zase nutné omezit kontakty a podobně, abych uvedl ty nejaktuálnější požadavky,“ říká například generální ředitel společnosti Getberg Egor Khlebnikov.

Jako příklad oblíbené lokality na okraji Prahy uvádí například Strančice, ve kterých je možné zůstat v dosahu velkoměsta, a přitom žít v klidu venkova. Právě tam Getberg nyní začíná s novým projektem East Gardens.

Zdroj/foto: ASPEN.PR s.r.o./Titulní foto – GETBERG – projekt East Gardens

Related Posts