14 července, 2024
Výstavba a remodeling

CPI Property Group: Zrekonstruovaný prvorepublikový palác Bubenská 1 je zkolaudovaný

Více než miliardová rekonstrukce funkcionalistické budovy známé jako palác Elektrických podniků je téměř u konce. Jedinečná stavba v pražských Holešovicích, která byla dokončena původně v roce 1937, byla úspěšně zkolaudována. Do zrenovovaných kancelářských prostor se již brzy nastěhují marketingové, reklamní a PR agentury, které jsou součástí nadnárodní společnosti WPP. Společnost, která obsadí takřka 2/3 budovy, nyní začíná s přípravou a realizací svých budoucích kanceláří. Projekt Bubenská 1 je jednou z největších a technicky nejnáročnějších rekonstrukcí památkově chráněné budovy na území Prahy.

Někdejší palác Elektrických podniků, později známý také jako Dopravní podniky, patří mezi nejvýznamnější památky funkcionalismu na území dnešní ČR.

BNP Paribas Real Estate: Výstavba kanceláří v Praze zatím pokračuje, skončilo ale období spekulativního developmentu

„Rekonstrukce byla obrovskou výzvou jednak svým rozsahem, ale hlavně náročností. Jedná se o památkově chráněnou budovu a museli jsme k ní proto přistupovat velmi citlivě. Celá rekonstrukce probíhala od začátku až do konce v úzké spolupráci s odborníky z NPÚ a pražského odboru památkové péče,“ říká Petr Beránek, ředitel developmentu v CPI Property Group, která budovu vlastní, spravuje a je tak zároveň investorem projektu.

„Všem, kdo se na projektu podíleli, patří samozřejmě obrovský dík. Městské části Praha 7 a hlavnímu městu za to, že obnovu paláce povolilo a umožnilo tím budovu nejen opravit, ale také zachovat její funkčnost. Architektům ze studia TaK reprezentovaných architektem Markem Tichým za skvělou přípravu projektu, návrhy a profesní odbornost. Samozřejmě našim dodavatelům a v neposlední řadě zaměstnancům, kteří rekonstrukci vedli,“ vzkazuje Petr Beránek.

Palác Bubenská 1, vizualizace

Průběh takto významné rekonstrukce současně přinášel různá nečekaná úskalí a velmi specifické momenty.

„V průběhu prací mnohdy situace vyžadovala vyřešení protichůdných požadavků na zachování původních prvků a zároveň splnění současných předpisů. Jsem přesvědčen, že se nám ve spolupráci s památkáři i architekty podařilo vždy zvolit ta správná a chytrá řešení, díky kterým dnes máme možnost být u toho, když jedna z nejvýznamnějších budov v Praze znovu ožívá,“ uzavírá Pavel Tošovský, vedoucí projektu z CPI Property Group.

Nové prostory, které po rekonstrukci splňují nejvyšší současné nároky na kvalitu kanceláří, budou sloužit jako sídlo agentur největší komunikační skupiny světa, WPP. Do nového sídla by se tak měli v příštím roce přestěhovat Ogilvy, Geometry, VMLYR, Wunderman Thompson, GroupM, Mindshare, MediaCom, Wavemaker a H1.cz.

„Po celou dobu rekonstrukce jsme byli se zástupci skupiny WPP ve velice úzkém kontaktu a společně řešili jejich budoucí prostory. Vážíme si toho, že právě oni obsadí dvě třetiny budovy. Věřím, že velkoryse pojaté prostory a inspirativní výhledy na Prahu podpoří kreativní práci agentur, a tedy že se zde zaměstnanci budou cítit skvěle,“ dodává Antonín Spáčil, vedoucí developmentu hotelů a kanceláří v CPI Property Group.

Palác Bubenská 1, pohled z patra

V paláci, který má pronajímatelnou plochu bezmála 26 tisíc m2, zůstávají k dispozici ještě prostory pro další nájemce, a to v části bývalé polikliniky nebo třeba bývalé lístkárny. K pronájmu jsou zároveň obchodní jednotky přístupné přímo z ulice. V budově navíc vznikl systém automatického parkování s kapacitou 157 míst, což ho činí druhým největším tohoto typu v České republice.

Původní prvky byly zachovány

Majestátní žulové schodiště, kovové zábradlí nebo prosklené stěny v mezipatrech schodiště směřující ke kostelu sv. Antonína, to vše zůstalo v budově zachováno. Opraveny a znovu uvedeny do provozu byly i dva původní páternostery.

„Za velký úspěch považujeme, že se podařilo obnovit památkově chráněnou fasádu tvořenou keramickými obklady, které byly v důsledku událostí okolo druhé světové války nenávratně poškozeny. Aniž bychom narušili její vzhled, podařilo se nám dokonce budovu zateplit, tedy i výrazně snížit její energetickou náročnost. Celkem jsme obnovili 6 tisíc metrů čtverečních těchto obkladů,“ uvádí Pavel Tošovský.

Palác Bubenská 1, prosklená stěna

„Zajímavostí týkajících se rekonstrukce je celá řada. Příprava a projekt stavby znamenaly roky průzkumů, jejich vyhodnocování a badatelské práce. K dispozici bylo původně jen málo podkladů, a to mimo jiné v souvislosti s poškozením archivu domu během povodní v roce 2002,“ popisuje architekt Marek Tichý z ateliéru TaK, který stojí za celkovým návrhem rekonstrukce.

„Cílem rekonstrukce bylo navrátit budově její velkorysost a noblesu a navázat tak na někdejší slávu moderní prvorepublikové stavby. Současně ale připravit budovu na další desítky let provozu a doplnit jí o nejmodernější technické vybavení, které bylo třeba citlivě a smysluplně propojit s původními prvky,“ dodává Marek Tichý.

O CPI Property Group

Skupina CPI Property Group je předním dlouhodobým vlastníkem výdělečných nemovitostí v České republice, Berlíně a regionu střední a východní Evropy. Ústředí skupina sídlí v Lucembursku a její akcie jsou kótovány na Frankfurtské burze cenných papírů.
Skupina CPI Property Group („CPIPG“ nebo „Skupina“) vlastní a provozuje rozsáhlé, diverzifikované a kvalitní portfolio nemovitostí oceněné ke dni 30. června 2020 na 9,8 miliard €.

Portfolio Skupiny je vysoce diverzifikované. Největší segment Skupiny tvoří kanceláře (42 %, převážně v Praze, Berlíně, Varšavě a Budapešti), po nichž následují maloobchodní objekty (22 %, především dominantní regionální obchodní centra a retail parky převážně v České republice, Polsku a Maďarsku). CPIPG vlastní také hotely a resorty (7 %), rezidenční nemovitosti (7 %), pozemkovou banku (7 %), nemovitosti určené pro výstavbu (2 %) a průmyslové, zemědělské a logistické objekty (3 %).

66 % nemovitostí CPIPG se nachází v České republice (41 %) a Berlíně (25 %), přičemž zbývající nemovitosti jsou rozloženy na silných trzích v regionu střední a východní Evropy , jako je Polsko a Maďarsko (30 %) a v menším rozsahu po západní Evropě (4 %).

Zdroj/foto: CPI Services, a.s.

Related Posts