16 července, 2024
Výstavba a remodeling

OHL ŽS rozšiřuje Jihočeskou vědeckou knihovnu

Ve čtvrtek 11. dubna začala stavba nového křídla budovy Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Stavební práce spadají pod Divizi Čechy a hotovo by mělo být do podzimu 2020.

Náklady na stavbu jsou téměř 166 milionů Kč. Přístavbu a technické řešení navrhnul Ateliér Kuba & Pilař architekti. Vítězný návrh rozšiřuje knihovnu formou „levitující“ jednopodlažní dostavby, která je s původním areálem spojená v místě současného vstupu. Dostavba nového objektu a rekonstrukce prvního nadzemního podlaží stávající budovy umožní vytvoření prostoru pro volný výběr více než 100 tisíc svazků knih, které jsou nyní ve skladech.

Jihočeská vědecká knihovna – vizualizace

Knihovna disponuje celkem 1,4 miliony svazků. Budova se rozšíří o téměř dva tisíce metrů čtverečních.

Jihočeská vědecká knihovna – vizualizace

„Hlavním důvodem, proč projekt vznikl, byl nedostatek prostoru pro zřízení volného výběru literatury ve vědecké části knihovny. Pro čtenáře bude zásadní změna v tom, že nebude muset tak jako doposud vybírat knížky pouze v elektronickém katalogu, ale bude moci tak jako v jiných knihovnách procházet přímo mezi regály, vybrat si knížku, prolistovat si v ní a rozhodnout se, jestli je pro něj skutečně ta pravá, popřípadě najít na regále jinou,“ řekl ředitel knihovny Ivo Kareš.

Zdroj/foto: OHL ŽS, a.s.

Related Posts