28 února, 2024
Obchodní centra a retail

Nová obchodní zóna na Letišti Václava Havla Praha

Architektonická a projekční společnost OBERMEYER HELIKA a.s. na pozici generálního projektanta úspěšně dokončuje realizaci nové obchodní zóny na Letišti Václava Havla Praha. Nová Walk – Through – Zone, která zahrnuje 18 obchodních jednotek umístěných na Terminálu 1 a 2, bude cestujícím k dispozici již v průběhu letošního srpna.

Walk Through Zone novou obchodní zónou letiště Václava Havla Praha

Návštěvníci letiště Václava Havla Praha budou moci již brzy využívat novou obchodní zónu, tzv. Walk Through Zone. Všechny obchodní jednotky jsou již zrealizovány a dokončují se kolaudace. Projekt, jehož objednatelem je společnost Legardere Duty Free, s.r.o., bude dokončen v srpnu 2020. Pro Lagardere vytvořilo koncepční návrh více architektonických studií včetně zahraničních.

OBERMEYER HELIKA dohlíží na rekonstrukci pavilonu č. 4 Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi

Provozně patří letiště mezi objekty se specifickým provozem a bezpečnostními omezeními. Tím je situace při realizaci projektu nové obchodní zóny složitá jak z hlediska schvalovacích procesů na straně letiště, tak vzhledem k postupu výstavby.

„Provozní opatření v souvislosti s COVID-19 a utlumený provoz letiště na jednu stranu napomohl hladšímu průběhu stavby. Na druhou stranu bylo náročné řešit logistiku z pohledu pracovních lidských zdrojů, kdy řada zaměstnanců zůstala v zahraničí a dodavatelé museli hledat nová řešení,“ řekl Josef Kříž, hlavní inženýr projektu a architekt ze společnosti OBERMEYER HELIKA a.s..

Stavby na terminálu T2 jsou prováděny v tzv. Security Restricted Area, tedy i jakékoliv nářadí na stavbě, předměty nebezpečné z pohledu letecké přepravy, musí být neustále pod dohledem tak, aby nemohly přijít do styku s cestujícími osobami.

„Například při přepravě stavebního materiálu a nářadí vše prochází přes velkokapacitní rentgen a další následné kontroly. Probíhá zde také logisticky náročný pohyb osob provádějících stavbu a jejich dohled,“ dodává Petr Kostomlatský, projektový manažer OBERMEYER HELIKA.

„V rámci naší činnosti jsme zajišťovali jednotlivé projekty fit-outů obchodních jednotek, projektové řízení, inženýrskou činnost a v neposlední řadě také autorský dozor. Při plnění role generální projektanta jsme se potýkali s dostupností podkladů a častými změnami ze strany zadavatele i v průběhu realizace. Nicméně jsme komplikovanou situaci zvládli, což jistě ocení budoucí návštěvníci nové obchodní zóny,“ dodává Josef Kříž, architekt společnosti OBERMEYER HELIKA a.s., generálního projektanta Walk – Through – Zone na Letišti Václava Havla.

Společnost OBERMEYER HELIKA

OBERMEYER HELIKA a.s. patří k největším architektonickým, projekčním a stavebně-poradenským kancelářím v ČR. Poskytuje komplexní služby v oblasti architektury, projektování, konstrukcí a dopravních staveb, šetrných budov, projektového managementu a odborného technického poradenství. Na českém i slovenském trhu je firma jedním z lídrů projektování ve 3D a modelování staveb systémem BIM.

Do širokého portfolia projektů, na kterých se společnost OBERMEYER HELIKA podílela, náleží rezidenční komplexy, obchodní centra, kancelářské budovy, budovy pro státní správu, kulturní instituce, objekty sloužící zdravotnictví a lázeňství, církevní objekty, stavby pro školství, průmyslové a logistické areály i stavby dopravní infrastruktury a letišť.

Mezi její nejvýznamnější reference se řadí například Nové divadlo v Plzni, O2 Arena, obchodní centra Quadrio, Černý Most a Chodov, Základní škola Roztoky či dětské oddělení Fakultní nemocnice Motol. Má také bohaté zkušenosti s přípravou urbanistických studií v ČR i v zahraničí. Společnost s původním názvem Helika své podnikání v České republice rozběhla v letech 1990−1991 a od května 2004 rozšířila své aktivity na Slovensko a otevřela pobočku v Bratislavě. V červnu 2007 se stala součástí nadnárodní skupiny Obermeyer, která patří k největším projekčním kancelářím v Evropě s celosvětovou působností.

Zdroj/foto: Crest Communications, a.s.

Related Posts