22 července, 2024
Obchodní centra a retail

Nové IGY centrum je dokončeno, unikátní fasáda poprvé rozzářila České Budějovice

České Budějovice se dočkaly úplného dokončení největšího obchodního centra v Jihočeském kraji. Zmodernizované centrum IGY se rozrostlo na 120 obchodů, láká mimo jiné na multikino CineStar, nové značky i rozšířenou gastro zónu. Nová část IGY se veřejnosti otevírala postupně od listopadu loňského roku. „Velmi si ceníme příležitosti, že jsme mohli realizovat a úspěšně dokončit další projekt na Pražské třídě v Českých Budějovicích. Symbolickou tečku jsme si připravili pro místní obyvatelé i návštěvníky, kteří tak vůbec poprvé mohou spatřit unikátní podsvícenou fasádu, jak rozzáří jihočeskou metropoli,“ řekl Zdeněk Havelka, výkonný ředitel CPI Property Group, která do nové podoby nákupního centra IGY investovala přibližně 750 milionů korun. A v realitních investicích hodlá skupina na jihu Čech pokračovat, když před časem oznámila projekt na rozšíření kongresového hotelu Clarion, který se dočká přístavby zbrusu nového víceúčelového sálu i hotelových pokojů.

Nákupní centrum IGY rozšířilo obchodní plochy o více než osm tisíc metrů čtverečních, celkem tak nabídne více než 29 tisíc metrů čtverečních prodejních ploch se 120 obchody a 700 parkovacími místy.

Návštěvníci si mohou naplno užívat filmových zážitků v multikině, ale i dvou pater s pestrou nabídkou obchodů, služeb a zábavy, dále restaurací, kaváren i rychlého občerstvení ve food courtu. „IGY centrum k již fungujícím značkám brzy rozšíří nabídku ještě o skvělou pizzerii Colonial Colosseum, koncept running sushi, obuv CCC Shoes a výrazně zvětšenou prodejnu New Yorker,“ řekl Petr Brabec, ředitel asset managementu nákupních center v CPI Property Group.

Multikino má 9 sálů o celkové kapacitě 1312 míst a již od listopadu přináší divákům nejnovější filmové hity. Využitím nejmodernějších technologií projekce obrazu a zvuku se multikino CineStar IGY Centrum zařadí mezi absolutní špičku nejen v České republice, ale i v Evropě. Diváci si mohou užít filmy se současně nejdokonalejším prostorovým zvukem a dokonale ostrým obrazem ve 4K rozlišení a duálním 3Dsystémem. Na rozdíl od jiných multikin CineStar v České republice byl v nové pobočce použit zcela nový a unikátní design; moderní sedačky v několika pastelových barvách, velkoplošné projekce ve foyer a řada dalších novinek.

IGY CENTRUM – ELEGANTNÍ A NADČASOVÁ ARCHITEKTURA

IGY Centrum, které bylo v Českých Budějovicích postaveno před 14 lety, si vyžádalo zásadní dostavbu a revitalizaci s ohledem na rostoucí nároky zákazníků, zachování konkurenceschopnosti i zvýšenou poptávku po dalších obchodech a službách. Obě stavební akce byly zahájeny v dubnu 2016, přičemž hrubá stavba nové budovy dosáhla nejvyššího bodu v lednu 2017. Nové centrum IGY spolu s osobitou architekturou a jedinečným designem dává Pražské třídě v Českých Budějovicích moderní tvář a v těsné blízkosti historického centra vytváří místo moderního životního stylu. Hlavním architektonickým cílem bylo oživení a obohacení stávajícího prostoru a vytvoření dominantního objektu, který bude vizuálně přitažlivý pro návštěvníky. Kreativní pojetí umožnily vhodně zvolené atributy stavby – výška, tvarosloví budovy i celkový výraz fasády. Výjimečná architektura a tvar nového IGY poutají velkou pozornost. Nový objekt centra zdobí zajímavě podsvícená prosklená fasáda s ostrými rysy, naopak původní budova se oblékla do zakulaceného organického tvaru, podobně jako jedinečná fasáda slavné fotbalové arény Bayernu Mnichov.

„Kombinace rekonstrukce a nové výstavby reflektuje požadavky trhu na nové technologie i oživení interiérů a celkovou modernizaci již existujících obchodních center. Proměna IGY centra je toho hezkým příkladem,“ řekl Petr Beránek, ředitel developmentu CPI Property Group.

Obě budovy jsou nad Pekárenskou ulicí v úrovni druhého podlaží nově propojeny obchodní pasáží v takové výšce, aby pod ní mohla nadále projíždět MHD. Nájezd na střešní parkoviště nové části IGY je pro plynulost dopravy řešen rampou z ulice Fr. Šrámka přímo proti vjezdu k hotelu Clarion. Architektonický návrh rekonstrukce a výstavby vzešel z dílen ateliérů Ateliér 8000 a Chapman Taylor, generálním dodavatelem stavby byla společnost Metrostav.

OBCHODNÍ CENTRUM IGY – ZAJÍMAVÁ ČÍSLA

Použilo se:

29 000 m2 nákupní galerie

7 850 m3 betonu

122 obchodů

1 100 tun betonářské výztuže

20,9 metrů výška stavby

9 400 m2 objem vytěžené zeminy

750 milionů korun celková výše investice

180 dnů stačilo k dokončení hrubé stavby

700 parkovacích míst

1 530 m2 fasád

9 kinosálů

5227 svítidel

CPI PROPERTY GROUP patří k nejvýznamnějším realitním skupinám zaměřujícím se na dlouhodobé investice a pronájmy nemovitostí zejména ve střední a východní Evropě i Německu. Většinovým vlastníkem skupiny je realitní investor Radovan Vítek, který v roce 2014 začlenil nejen hodnotné nemovitostní portfolio, ale také více než 25 let zkušeností s investicemi na středoevropském realitním trhu. Sídlo má v Lucembursku, její akcie jsou obchodované na burze ve Frankfurtu a v září 2017 získala investiční rating Baa3 od agentury Moody´s. Skupina spravuje majetek v hodnotě přesahující 170 miliard korun a působí v oblasti kanceláří, maloobchodu, bydlení, hotelového ubytování, průmyslových areálů a logistických center. Nejmladším segmentem je zemědělství, kde CPI Property Group cílí na kapitálové zhodnocení rozsáhlého portfolia zemědělských půd i stabilní příjem z jejího obhospodařování. Skupina dále vlastní rozsáhlé portfolio pozemků v České republice a na Slovensku, stejně tak v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Německu.

Zdroj/foto: CPI PROPERTY GROUP

Related Posts