23 dubna, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

Společnost IMMOFINANZ přidává Itálii do svého úspěšného portfolia evropských nákupních parků STOP SHOP

Společnost IMMOFINANZ pokračuje v expanzi své úspěšné značky nákupních parků STOP SHOP, a to vstupem na nový trh v západní Evropě – italský. První akvizicí v této zemi je plně obsazené Parco Fiore v severoitalském městě San Fior se zhruba 27.000 m2 pronajímatelné plochy. Prodávajícím je mezinárodní investiční banka Barings, která držela nemovitost ve fondu European Core Property Fund Italy, spravovaném společností Kryalos SGR. Celková prodejní cena činila přibližně 35 milionů eur.

„Italský trh je skvělým doplňkem a dalším, do budoucna orientovaným motorem růstu naší úspěšné evropské nákupní platformy STOP SHOP. S více než 60 miliony obyvatel je Itálie jednou z největších zemí v Evropě. Rozsáhlá studie trhu ukázala, že dostupné maloobchodní struktury v kombinaci s kupní silou a chováním spotřebitelů vytvářejí zejména ve střední a severní Itálii značný potenciál pro založení moderních nákupních parků pod značkou STOP SHOP. Uskutečnění našich plánů předpokládá deset lokalit s objemem investic do roku 2024 až 250 milionů eur,“ vysvětlil strategii Dietmar Reindl, COO (provozní ředitel) společnosti IMMOFINANZ.

Společnost IMMOFINANZ se již mnoho let zaměřuje na tuto nákladově efektivní třídu aktiv, odolnou vůči krizi a s velmi dobrou návratností, a hned v rané fázi identifikovala inherentní potenciál.

„Poslední krize opět potvrzuje jeden důležitý bod: maloobchodní parky s důrazem na produkty denní spotřeby, s vynikajícím dopravním spojením a s rozmanitým mixem nájemců jsou jasnými vítězi a těší se silné oblibě našich mezinárodních nájemců a zákazníků. Itálie, kde tento produkt dosud nebyl v segmentu kvality zaveden, nabízí řadu možností,“ dodal Dietmar Reindl.

Expanze obchodního řetězce BILLA pokračuje. V pražských Kbelích otevřel novou prodejnu

Atraktivní mix nájemců a snadno dostupná lokalita

Tento nákupní park, který bude provozován pod jménem STOP SHOP San Fior, se nachází 37 kilometrů severně od Trevisa a 60 kilometrů severně od Benátek, v samém srdci regionu Veneto (Benátsko). Spádová oblast v okruhu 30 minut jízdy autem zahrnuje téměř 100.000 obyvatel. Region Benátsko je ekonomicky jedním z nejsilnějších v Itálii a mezi špičkové patří i z hlediska příjmů obyvatel. Jejich kupní síla je výrazně nad průměrem země a také celé Evropské unie.

Areál s 1.500 parkovacími místy má výhodnou polohu podél státní silnice SS 13 Pontebbana, která vede z Benátek do Udine a Tarvisia a následně do Rakouska. Nákupní park byl dokončen ve dvou fázích v letech 2017 a 2019 a nabízí velmi atraktivní mix nájemců s mezinárodními značkami, jako jsou C&A, Takko, MediaWorld, Decathlon, Roadhouse Grill a Burger King, stejně jako se známými italskými značkami, mezi které patří Mega (supermarket), Globo a Terranova (móda) a Casa Tua (nábytek). Zbývající doba platnosti nájemních smluv (WAULT) činí zhruba 7,7 roku.

Důležitý detail týkající se environmentálního, sociálního a podnikového řízení (ESG)

Jeden z klíčových prvků tohoto maloobchodního parku představuje fotovoltaické zařízení, které je v současné době ve výstavbě a bude dodávat zelenou elektřinu do veřejné sítě. Nová vlastnost portfolia je zaměřená na podporu požadavků společnosti IMMOFINANZ týkajících se udržitelnosti všech areálů. V roce 2019 zahájila projekt instalace fotovoltaického zařízení v nákupních parcích STOP SHOP, přičemž tento proces v současnosti nejintenzivněji probíhá v Rakousku.

Tato nejnovější akvizice rozšíří portfolio STOP SHOP společnosti IMMOFINANZ na 109 míst (vč. projektů ve výstavbě) v deseti zemích. Z toho 99 již existujících areálů nabízí zhruba 750.000 m2 pronajímatelné plochy a dosahuje účetní hodnoty přibližně 1,1 miliardy eur.

Detaily týkající se portfolia STOP SHOP

STOP SHOP je značka společnosti IMMOFINANZ pro nákupní parky v Evropě. Tito sympatičtí a snadno dosažitelní místní poskytovatelé nákupních služeb se nacházejí ve spádových oblastech s 30.000 až 150.000 obyvateli a nabízejí širokou škálu produktů za výhodné ceny. Díky efektivnímu dopravnímu spojení a rozsáhlému parkování se zaměřují na „chytré nakupující“, kteří se orientují na příznivé ceny a oceňují snadnou dostupnost. STOP SHOPy v portfoliu společnosti IMMOFINANZ vykazují k 31. březnu 2021 obsazenost 98.0% a jejich míra návratnosti založená na fakturovaných pronájmech činí 7,9%.

Portfolio STOP SHOP společnosti IMMOFINANZ, a to včetně akvizic provedených v nedávné době, obsahuje 99 již existujících nákupních parků v deseti zemích: Slovensko (16 STOP SHOPů), Slovinsko (14), Maďarsko (14), Srbsko (14), Rakousko (13), Česká republika (12), Polsko (10), Chorvatsko (4), Itálie (1) a Rumunsko (1).

O společnosti IMMOFINANZ

IMMOFINANZ je společnost podnikající v oblasti komerčních nemovitostí, jejíž aktivity se zaměřují na segmenty maloobchodních a kancelářských nemovitostí na osmi klíčových evropských trzích: Rakousko, Německo, Polsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a region Jaderského moře. Její primární aktivity zahrnují správu a výstavbu nemovitostí, přičemž značky STOP SHOP (maloobchod), VIVO! (maloobchod) a myhive (kancelářské nemovitosti) představují silný místní prvek a jsou synonymem kvality a excelentních služeb. Realitní portfolio zahrnuje zhruba 220 nemovitostí v přibližné hodnotě 5,1 miliardy eur. Společnost IMMOFINANZ je kotována na burzách ve Vídni (kde je součástí tzv. leading ATX indexu) a ve Varšavě.

Zdroj/foto: Events Graffitti Networks ltd./Titulní foto – Retail Park San Fiore

Related Posts