16 července, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

Landererova 12 spustila mediální LED fasádu

Administrativní budovu Landererova 12 z dílny JTRE, která bude i sídlem Evropské agentury práce (ELA), dotvořila umělecká animace na největší LED fasádě ve střední Evropě. Bratislava se tak zařadila mezi světové metropole, které spojují architekturu s vizuálním uměním v městském prostředí.

Mediální LED fasáda

Mediální LED fasáda je instalována na severovýchodním nároží budovy na křižovatce Landererovej a Košické ulice a tvoří unikátní vstup do nově vznikající čtvrti Eurovea City. Obrazovka kopíruje tvar budovy, má plochu 558 čtverečních metrů, výšku 9 metrů a délku až 62 metrů.

JTRE – Landererova 12, LED fasáda

„Jako mestotvorný developer máme zájem přinášet do našeho hlavního města i unikátní prvky a nové technologie. Při navrhování tohoto řešení jsme se inspirovali v zahraničí, kde jsou LED fasády běžnou součástí architektonických projektů,“ říká výkonný ředitel JTRE Pavel Pelikán.

Podle designérů, kteří připravovali mediální obsah, jde o významný pokrok v oblasti propojení architektury a videa na Slovensku. Takové instalace jsou ve světě rozšířené a těší se velké oblibě obyvatel i turistů. LED fasáda v současnosti zobrazuje vizualizaci uměleckých motivů, které lze přizpůsobovat okolnímu prostředí.

JTRE – Landererova 12, LED fasáda

„Při navrhování motivu jsme museli experimentovat, zkoušet a objevovat nové cesty, jak vytěžit z daných podmínek maximum. Nakonec jsme se inspirovali přírodou. Některé animace se například podobají mořskou trávu, jiné připomínají vrstevnice kopců,“ přibližuje proces tvorby designér umělecké animace Matej Černušák z AKASHA VISUALSTATION.

LED fasáda je orientována na jednu z nejrušnějších křižovatek v Bratislavě, což přirozeně přináší i různá omezení. Spuštění LED fasády proto předcházelo několik testů a důkladná příprava.

JTRE – Landererova 12, LED fasáda

„Bylo třeba velmi citlivě zacházet s hladinou jasu, ale i se samotným prezentovaným obsahem. Kritéria provozu LED obrazovky jsme projednali s Krajským dopravním inspektorátem a bylo provedeno i měření jasu LED panelu Zkušebnou Fakulty elektrotechniky a informatiky STU,“ vysvětluje Jan Ťupek z architektonické kanceláře GFI, která projektovala budovu Landererova 12.

LED technologie

Zajímavostí projektu je, že LED technologie je použita i ve vstupní lobby budovy jako LED podhled a tematicky propojuje exteriér s vnitřními prostorami.

„Na stropě ve vstupní lobby budovy nešlo ani tak o design, jako o navození atmosféry a dotvoření celkového pocitu z prostoru,“ popisuje Matej Černušák.

LED fasáda v číslech:

  • Rozloha: 558 m2, z toho 324 m2 na severní fasádě a 189m2 na východní fasádě budovy, v nároží budovy 45 m2
  • Délka: 62 metrů
  • Výška: 9 metrůHmotnost: 8 640 kilogramů
  • Rozlišení: 1488 x 180 pixelů
  • Kancelářská budova Landererova 12 byla dokončena koncem minulého roku. Sídlí v ní Lenovo, SWAN a nedávno ji ministři práce a sociálních věcí členských států Evropské unie vybrali za centrálu Evropské agentury práce (ELA), která bude sídlit na Slovensku. Objekt s výborným dopravním napojením a pestrou paletou služeb využívá o 32 procent méně energie a spotřeba pitné vody je o polovinu nižší než v konvenčních budovách. I díky tomu získala certifikát zelených budov LEED Gold.

Landererova 12 přináší do centra Bratislavy 23 000 m2 kancelářských ploch. První čtyři podlaží slouží jako parkovací dům s kapacitou 376 stání. Na 12. podlaží se nachází terasa pro všechny nájemců o rozloze téměř 250 čtverečních metrů s panoramatickým výhledem a oddychovou zónou.

Zdroj/foto: J&T REAL ESTATE, a. s.

Related Posts