25 června, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

MVRDV zahájila stavbu Downtown One, 140 metrů vysoký mrakodrap ve městě Tirana

Holandská společnost MVRDV začala stavět Downtown One, 140 metrů vysoký mrakodrap ve městě Tirana, který se stane nejvyšší budovou v Albánii. Nejpozoruhodnějšími prvky 37 patrové budovy jsou „výklenky“, které tvoří albánskou „pixelovou“ mapu. Dokončení budovy se očekává v roce 2024.

Význam výklenků není jen ikonografický, ale pro obyvatele budovy nabízí nádherné panoramatické výhledy na město a hory. Vzniklé terasy tak umožňují nejen komunikaci a spojení mezi obyvateli, ale poskytnou také pocit „vertikální vesnice“. Obyvatelé budou moci identifikovat svůj domov s ohledem na geografickou oblast Albánie: někdo bude žít v „pixelu Tirany“, někdo jiný v „Durrës pixel“ a tak dále.

S podlahovou plochou 77 000 čtverečních metrů, Downtown One dává centru města Tirana významnou podporu díky kombinaci bytů, obchodů, kanceláří a restaurací. 37 patrová budova stojí paralelně s Bajram Curri Boulevard a je otočena na svém pozemku tak, aby jeho hlavní fasáda směřovala k náměstí Skanderbeg.

Budova je rozdělena do několika funkčních úrovní: podzemní parkoviště, přízemní obchodní prostory na které navazují do 17 podlaží kancelářské prostory a od 18 podlaží jsou prostory jen pro byty.

O MVRDV – Společnost MVRDV sídlící v Rotterdamu v Holandsku byla založena v roce 1993. Projekty MVRDV jsou viditelné po celém světě a získaly řadu mezinárodních ocenění. Týmy architektů, designérů a urbanistů rozvíjí projekty v multidisciplinárním, společném designovém procesu, který zahrnuje přísné technické a tvůrčí postupy. MVRDV pracuje s BIM technologií a má oficiální interní audity pro certifikaci BREEAM a LEED.

Zdroj/foto: MVRDV

Related Posts