27 května, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

Skla z tekutých krystalů zpříjemňují život zaměstnancům v kancelářském komplexu Orkla City

Cílem projektu Orkla City bylo vybudovat nové sídlo společnosti Orkla, předního norského dodavatele spotřebního zboží. Kancelářský komplex o úctyhodné rozloze 19 500 metrů čtverečních byl otevřen na jaře roku 2019 a nachází se v oselské čtvrti Skøyen. O zasklení se postarala společnost Guardian Glass.

Tvůrci projektu chtěli uvnitř budovy vytvořit miniaturní město, ve kterém budou mít obyvatelé vše potřebné k životu pod jednou střechou.  V budově se tak nachází kromě kancelářských prostor i rezidenční byty, obchody a restaurace.

Jak skloubit spokojenost uživatelů s nároky na životní prostředí a moderní vzhled?

Chránit vnitřní prostor před sluncem, a přitom zachovat světlo – to je časté dilema všech architektů. V Orkla City však nebylo možné použít žaluzie ani tónovaná skla, protože brání průniku denního světla i v zimě, kdy je za chladného norského počasí slunce nejvíce potřeba. Dalším významným aspektem byl energetický výkon budovy, v případě použití velkých zasklených ploch je klíčové najít dokonalou rovnováhu mezi tepelnou izolací a propustností.

Guardian Glass – Orkla City, interiér

Velkou prioritou bylo také pohodlí uživatelů. Architekti brali v potaz jejich vizuální i akustický komfort. V projektu Orkla City se totiž okolní příroda Osla nachází velmi blízko. Z horních pater nabízí budova pěkné výhledy na fjordy na jedné straně a hory na straně druhé. V bezprostřední blízkosti kanceláří jsou navíc vlakové koleje a rušné dopravní tepny, použití správného zasklení pomáhá zajistit celkový akustický komfort. Obyvatelé budovy mohou vnímat okolní prostředí a holisticky se spojit s vnějším světem. Zároveň zůstávají v pohodlí a komfortu moderní interiérové architektury.

Unikátní dynamické zasklení z tekutých krystalů

Architekti usoudili, že optimální volbou budou vysoce účinná trojskla od společnosti Guardian Glass. Fasáda je složená z vysoce selektivního protislunečního skla nabízející velkou propustnost světla při nízké hodnotě g v kombinaci s vrstveným akustickým sklem s nízkým emisním faktorem, které dále zlepšuje hodnotu Ug a zvukovou izolaci. Fasáda pomáhá předcházet přehřívání během slunečných dnů. Protože však trojité zasklení nedokáže zabránit oslnění způsobenému sluncem, byla nutná instalace dodatečných žaluzií.

Samostatnou kapitolou je společná kafeterie v budově, která je místem setkávání a relaxace. Blokování výhledu žaluziemi a přerušení přirozeného proudění vzduchu tak nepřicházelo v úvahu. Pro vyřešení problému s oslněním a další zlepšení hodnoty g bez nutnosti instalace žaluzií bylo na západní fasádě kavárny použito dynamické sklo z tekutých krystalů eyrise®.

Guardian Glass – Orkla City, interiér

Grant od vládní agentury pomohl vzniknout střešnímu parku se solárními panely

Tvůrci projektu navíc chtěli v budově realizovat inovativní ekologická řešení, a tak se rozhodli zažádat o grant vládní agenturu Enova. Jeho zisk pomohl zavést několik energetických opatřeních včetně střešního solárního parku, který dodává energii do budovy a je kompletně poháněn inteligentními energetickými systémy.

Další solární panely byly zabudovány do balkonových zábradlí, tím se zakryly neestetické technické prvky na spodní zelené střeše.

O společnosti Guardian Glass

Guardian Glass, hlavní obchodní jednotka společnosti Guardian Industries, je v celosvětovém měřítku jedním z největších producentů výrobků z plaveného, pokoveného a zpracovávaného skla. Ve svých 26 závodech na výrobu plaveného skla po celém světě vyrábí společnost Guardian Glass vysoce kvalitní sklo k použití v exteriéru (jak komerčních, tak i rezidenčních budov) a na interiérové architektonické aplikace, pro dopravu a technické výrobky. Sklo od společnosti Guardian lze nalézt v domácnostech, kancelářích, automobilech a některých z nejznámějších architektonických pamětihodností na světě. Guardian Glass Science & Technology Center průběžně pracuje na vytváření nových skleněných výrobků a řešení s využitím nejmodernějších technologií s cílem pomáhat zákazníkům see what’s possibble®.

O společnosti Guardian Industries

Guardian Industries je globální společnost se sídlem v Auburn Hills, v americkém státě Michigan. Se závody v Severní a Jižní Americe, Evropě, Africe, na Blízkém východě a v Asii společnost zaměstnává přes 15 000 lidí. Vyrábí vysoce funkční plavená, povlakovaná a zpracovaná skla pro použití v oblasti architektury, rezidenčního bydlení, interiérů, přepravy a technického využití. Rovněž dodávají vysoce kvalitní pochromované a lakované plastové díly pro automobilový průmysl. Vize společnosti Guardian je být preferovaným partnerem našich zákazníků, dodavatelů, zaměstnanců a komunit na základě vzájemného prospěchu. To vede k soustavné snaze zlepšovat životy lidí prostřednictvím produktů a služeb s šetrným využitím zdrojů. Guardian je stoprocentní dceřinou společností Koch Industries, Inc.

Zdroj/foto: PRAM Consulting s.r.o./Titulní foto – Guardian Glass – Orkla City

Related Posts