25 června, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

SL Green slaví historické otevření mrakodrapu One Vanderbilt Avenue

Společnost SL Green také dokončila projekt revitalizace veřejných prostor, včetně vybudování nového náměstí, tranzitních prostor a dalších vylepšení, která pomohou zvýšit kapacitu stanice metra Grand Central Terminal. Celková výše investice činila 220 milionů dolarů

Společnost SL Green Realty Corp. (index NYSE: SLG), největší pronajímatel kancelářských prostor na Manhattanu, spolu se svými partnery, firmou Hines a korejskou Národní penzijní službou (National Pension Service of Korea) dne 14. září slavnostně otevřely mrakodrap One Vanderbilt Avenue ve čtvrti East Midtown. Kromě vedoucích představitelů firmy SL Green se slavnostního přestřižení pásky zúčastnili zástupci místní samosprávy, odboroví předáci a zástupci stavebních a developerských firem a společně tak oslavili otevření nejnovější ikony města New York. Dočasné kolaudační rozhodnutí, které opravňuje k užívání budovy, bylo vydáno 11. září.

Mrakodrap One Vanderbilt je vysoký 427m a stane se novou centrálou mnoha předních světových finančních institucí, bank, právních i realitních kanceláří. Již dnes je pronajato zhruba 70% volných prostor. Tento mrakodrap nabízí prostory s celkovou podlahovou výměrou 158 tisíc metrů čtverečných, inovativní provedení kanceláří, špičkové technologie a také ty nejlepší vymoženosti v oblasti trvalé udržitelnosti. Navíc má vynikající polohu, nachází se co by kamenem dohodil od nádraží Grand Central Terminal.

„S hrdostí dnes otevíráme One Vanderbilt Avenue, který je další dominantou Manhattanu, přispěje k revitalizaci čtvrti East Midtown a je také příslibem skvělé budoucnosti tohoto nejlepšího města na světě,“ řekl Marc Holliday, předseda představenstva a generální ředitel firmy SL Green.

„One Vanderbilt je již dnes tou nejlepší adresou na Manhattanu, je sídlem předních globálních firem a nabízí ty nejlepší prostory a výhled na město New York. One Vanderbilt je také ukázkou toho jak partnerská spolupráce mezi veřejnoprávním a soukromým sektorem dokáže zlepšovat život v New Yorku a máme obrovskou radost, že dnes můžeme Newyorčanům předat projekt, financovaný společně soukromým i veřejnoprávním sektorem, který podstatně zlepšuje život v okolí stanice metra Grand Central Terminal.“

Partnerství veřejnoprávního a soukromého sektoru ve One Vanderbilt Avenue

One Vanderbilt představuje nový způsob spolupráce mezi soukromým a veřejnoprávním sektorem. Tento model spolupráce pomáhá zlepšovat infrastrukturu a byl realizován ve spolupráci s městem New York a Metropolitním dopravním úřadem (Metropolitan Transportation Authority) jako součást revitalizace čtvrti East Midtown.

Společnost SL Green také 14. září oznámila dokončení projektu výstavby otevřených veřejných prostranství a zlepšení přepravní infrastruktury, který pomůže ulevit přetíženým nástupištím metra, zlepší dopravní situaci v okolí terminálu. Součástí projektu bylo i vybudování přímých přivaděčů k nástupištím metra a k nádraží. Celkové náklady na tento projekt dosáhly 220 milionů dolarů.

KLINGERKA přidá další etapy a vytvoří udržitelnou městskou čtvrt

Součástí tohoto projektu na zlepšení infrastruktury bylo vybudování nové tranzitní haly o rozloze 372 čtverečných metrů uvnitř mrakodrapu, která zrychlí přestup na severní trasu metra (Metro-North Railroad), kyvadlovou dopravu směrem na náměstí Times Square a umožní také napojení na budoucí nádraží Long Island Rail Road, které se bude stavět v rámci nadcházejícího projektu East Side Access. Vedle nové tranzitní haly také na třídě Vanderbilt Avenue, mezi 42. a 43. ulicí, vzniklo nové náměstí pro pěší o rozloze 1300 metrů čtverečných.

Firma SL Green také vybudovala dva nové vstupy do metra a znovu otevřela průchod Mobil Passageway, který napojuje stanici metra Grand Central na nový vchod v jihovýchodní části 42. ulice a třídy Lexington Avenue. Díky tomu se podařilo podstatně zlepšit provoz na stanici metra Grand Central, k čemuž přispělo také 37% zvětšení prostoru mezaninu, nové schodiště mezi mezaninem a nástupišti metra číslo 4, 5, 6 a 7, nový výtah ADA, nové eskalátory, výtahy, turnikety, brány a schodiště k nástupištím kyvadlové dopravy ve směru na náměstí Times Square. Tyto úpravy sníží přeplněnost nástupišť a zvýší průjezdnost stanic, minimálně o jeden další vlak za hodinu.

Projekt realizovaný firmou SL Green na zlepšení dopravní situace na stanici metra Grand Central Terminal, je součástí developerského projektu 42 St Connection Project firmy MTA Construction & Development. Po jeho dokončení bude celý koridor pod 42. ulicí napojen na prostor metra, což přinese zkrácení doby přepravy, usnadní přístup vozíčkářům a tělesně postiženým a navíc zpřístupní linku kyvadlové dopravy ve 42. ulici. Každý den koridorem ve 42. ulici projde 1,1 milionu lidí, což je více než celé metro a autobusy MHD v Bostonu za celý den.

„Vzhledem k tomu, že se snažíme vybudovat lepší a světlejší město, potřebujeme kvalitní developerské projekty, jako je One Vanderbilt, více než kdy předtím,“ řekl starosta de Blasio.

„Partnerství mezi veřejnoprávním a soukromým sektorem, jako je tento projekt, pomohou při budování silného New Yorku a také při revitalizaci důležitých obchodních čtvrtí, jako je například Midtown East. Jsem hrdý na to, že zde dnes mohu s našimi partnery ze soukromého sektoru stát a těším se na další skvělé ambiciózní projekty, které budeme v budoucnu realizovat.“

„Nyní musíme, více než kdy jindy, ukázat Newyorčanům, že stále v tomto městě dokážeme dělat velké věci. Dokončení a otevření projektu One Vanderbilt je jednou z takových věcí. A co je nejdůležitější, lidé, kteří pracují, žijí nebo se přepravují přes stanici Grand Central a její okolí, díky tomuto projektu okamžitě pocítí zlepšení kvality života,“ řekl Gale A. Brewer, tajemník čtvrti Manhattan.

„Nejvýznamnější výhody pro místní obyvatele, které tento projekt nabídl, je modernizace nástupišť metra, přímé spojení na regionální linky a nové veřejné prostranství vedle stanice Grand Central. Chtěl bych poděkovat firmě SL Green za to, že je skvělým partnerem a pomáhá při revitalizaci čtvrti East Midtown, díky které se tato oblast stane jednou z nejvýznamnějších obchodních čtvrtí na světě.“

“Změna územního plánu čtvrti East Midtown nabídla skvělou příležitost k modernizaci celého centra (Midtown) a umožní další růst veřejné dopravy a přinese také více otevřených prostranství pro lidi,“ řekl Keith Powers, člen rady města.

„Projekt One Vanderbilt je prvním velkým projektem, který nám pomůže tyto cíle splnit. Všichni se můžeme těšit na to až Newyorčané budou v budoucnu moci v ještě větší míře využívat modernizované prostory metra a veřejné prostory kolem stanice Grand Central.”

„Grand Central je jednou z nejvytíženějších stanic metra v New Yorku a potažmo i v celém světě. Další vstup do metra a zvýšení kapacity stanice, usnadní průchod lidí metrem, nabídnou cestujícím větší pohodlí a pomohou jim zkrátit dobu přepravy,“ řekl Janno Lieber, prezident společnosti MTA Construction and Development.

„Tento projekt také potvrzuje, že díky nové organizační struktuře dokáže firma MTA lépe využívat soukromé investice k rychlejší, lepší a levnější realizaci projektů. One Vanderbilt je důkazem obnovy čtvrti East Midtown a dokončení vstupního vestibulu East Side Access v roce 2022, ještě více umocní prémiový charakter tohoto místa.“

Centrála pro přední globální banky, finanční společnosti a právní kanceláře

Mrakodrap One Vanderbilt se může pyšnit téměř 70% obsazeností pronajímaných ploch. Mezi nájemníky patří špičkové finanční instituce, banky, právní kanceláře a realitní firmy, jako jsou například přední bankovní a investiční firma TD Securities, která poskytuje pestré portfolio produktů a služeb pro kapitálové trhy nebo banka TD Bank, America’s Most Convenient Bank, která patří mezi deset největších bank ve Spojených státech amerických. Dalšími nájemníky jsou investiční firmy The Carlyle Group, KPS Capital Partners, Oak Hill Advisors, InTandem Capital, SageWind Capital a Sentinel Capital Partners, prestižní právní kanceláře Greenberg Traurig a McDermott Will & Emery, globální německá finanční korporace DZ Bank, veřejně obchodovatelný realitní investiční fond MFA Financial Inc. a společnost SL Green Realty Corp.

Perspektivní malé firmy si mohou polepšit a posunout se do lepší kanceláře s výhodnějšími podmínkami

„Pro TD Bank, která je největším nájemcem v objektu One Vanderbilt, symbolizuje tento projekt věrnost a oddanost městu New York,“ řekl Greg Braca, prezident a generální ředitel firmy TD Bank, America’s Most Convenient Bank.

„Spojení několika poboček do jedné budovy přinese prospěch jak našim zaměstnancům, tak našim zákazníkům i celé komunitě. V mrakodrapu One Vanderbilt bude sídlit několik obchodních jednotek, včetně TD Securities a TD Bank, America’s Most Convenient Bank a v přízemí bude navíc k dispozici obchodní místo pro zákazníky a návštěvníky New Yorku a také pro lidi, kteří zde pracují.“

Ikonický architektonický projekt

Za ikonickým architektonickým ztvárněním projektu One Vanderbilt stojí kancelář Kohn Pedersen Fox (KPF) Associates. Celý projekt má podobu komolého jehlanu, na jehož střeše jsou tři menší jehlany, které směřují k obloze. V dolní části objektu je díky zaobleným rohům skvěle vidět na stanici Grand Central Terminal a cestující tak mají skvělý výhled, který byl téměř 100 let zablokován. Fasáda objektu je z terakoty a všechny stropy v celém mrakodrapu jsou rovněž obloženy stejnými terakotovými deskami. Americký architektonický institut (AIA – The American Institute of Architects) udělil projektům One Vanderbilt a KPF prestižní cenu AIANY Merit Award in Urban Design (Cenu za zásluhy v rozvoji kvalitní městské architektury) za rok 2018n.

„Mrakodrap One Vanderbilt symbolizuje zlatou éru newyorské architektury z doby výstavby mrakodrapů. Díky tvaru komolého jehlanu je tak spolu s mrakodrapy Empire State a Chrysler nezaměnitelnou součástí newyorské architektury,“ řekl James von Klemperer, prezident firmy KPF a hlavní architekt projektu.

„Současně tento projekt dodává stavbě mrakodrapů nový sociální a environmentální rozměr. Nová budova je jak prostorově tak programově spojena se stanicí Grand Central Terminal. Jsme rádi, že se nám podařilo navrhnout komerční mrakodrap, který vyhovuje dnešním potřebám v oblasti trvalé udržitelnosti a současně obohacuje veřejnoprávní prostor. Celkově tento projekt zvedl popularitu čtvrti East Midtown a je průkopníkem v postupné modernizaci historického obchodního jádra (CBD) Manhattanu.”

Inovace v pohodlí a trvalé udržitelnosti

Jako globální jednička v environmentálních a sociálních aspektech podnikání, firma SL Green při realizaci projektu One Vanderbilt investovala 17 milionů dolarů, aby zajistila, že uhlíková stopa, kterou tato budova zanechá, bude co nejmenší. Díky tomu se podařilo zajistit, že uhlíková stopa budovy One Vanderbilt je jedna z nejnižších mezi podobnými projekty v celém New Yorku. Nosnou konstrukci mrakodrapu tvoří ocelová konstrukce, která je z 90 % vyrobena z recyklovatelných materiálů. Navíc je tento objekt vybaven špičkovými technologiemi, včetně 1,2 MW kogenerační jednotky a systému na zadržování dešťové vody, který dokáže zadržet skoro 341 tisíc litrů vody. Speciální technologie zasklení navíc pomáhá regulovat vytápění a klimatizaci. Projekt One Vanderbilt směřuje k získání environmentálních certifikátů té nejvyšší úrovně, jako jsou LEED nebo WELL.

Mrakodrap One Vanderbilt je zapojen do iniciativy „SL Green Forward“, která propaguje bezpečnost, čistotu a pohodlí nájemníků. Objekt One Vanderbilt bude mít vlastní samostatnou aplikaci pro správu vstupu do budovy, včetně nájemců a návštěvníků, nabídne také špičkové bezdotykové technologie na přivolávání výtahů, díky kterým se návštěvníci a nájemci dostanou do svých kanceláří a do stanic metra bez nutnosti stisknutí tlačítka. Objekt je také vybaven dalšími přídavnými systémy, jako jsou filtrace MERV-16 a větrání. Společnost SL Green také u vchodů do objektu nainstalovala technologii měření tělesné teploty Silent Sentinel, která dokáže změřit teplotu až 100 lidem za minutu a předchází tak tvorbě dlouhých front.

Postaveno Newyorčany pro Newyorčany

Projekt One Vanderbilt byl dokončen před termínem a za méně než rozpočtové náklady. Na jeho výstavbě pracoval tým více než 3 tisíc osob z různých odborových organizací, a to po dobu téměř 4 let, pod vedením hlavního stavbyvedoucího, firmy AECOM Tishman. V některých dnech pracovalo na staveništi více než 1400 pracovníků denně, aby se projekt stihl dokončit v termínu. Kromě toho se na realizaci projektu podílelo téměř 50 subdodavatelů. Na výstavbu tohoto ikonického mrakodrapu bylo použito více než 26 tisíc tun oceli vyrobené ve Spojených státech amerických a téměř 20 tisíc tun betonu.

Rovněž na provozu mrakodrapu One Vanderbilt se budou podílet odborové organizace. Po uvedení do provozu bude na zajištění údržby a dalších prací potřeba téměř 150 zaměstnanců, kteří jsou zastupováni odborovými organizacemi 32BJ SEIU, Local 94 a NUSOG.

„Firmu SL Green a organizaci 32BJ pojí dlouholeté přátelství. Proto jsme rádi, že naši členové se mohli svou kvalitní prací podílet na výstavbě projektu One Vanderbilt a těšíme se na další zapojení našich Newyorčanů do provozu,“ řekl Kyle Bragg, prezident organizace 32BJ SEIU. „Uprostřed pandemie tento projekt nabízí pracovní příležitosti stavebním dělníkům a jejich rodinám.“

„Projekt One Vanderbilt sdílí stejné hodnoty, kterými se celý život řídil Gerald Hines a naše společnost se s radostí na realizaci tohoto ikonického projektu, spolu s těmi nejlepšími partnery, podílela. Tento projekt je ukázkou technologického pokroku a navazuje na tradici výstavbu mrakodrapů v New Yorku,“ řekl Tommy Craig, generální ředitel firmy Hines.

„Bezchybná realizace projektu, navzdory mnoha problémům, které jsme v posledních deseti letech museli překonat, je důkazem kvality a poctivé práce celého projektového týmu a také důkazem pevnosti partnerství mezi firmami SL Green a Hines.“

„Chceme poděkovat firmě SL Green za jejich vizi a vedení a za to, že nás pro realizaci tohoto skvělého projektu oslovili,“ řekl Jay Badame, prezident společnosti AECOM Tishman.

„Tato budova je mnohem více než jen symbolem obnovy čtvrti Midtown East. Je to také symbol odvahy a odhodlání města New York a pocta tisícům obchodníků a podnikatelů, kteří pomáhají toto město vybudovat. Již v minulosti jsme postavili řadu ikonickým budov v New Yorku, nyní se nám to podařilo znovu a jsme si jisti, že se nám to podaří i v budoucnu.“

Nepřekonatelné služby, včetně restaurace Daniela Bouluda a rozhledny

V průběhu prvního čtvrtletí roku 2021 otevře v mrakodrapu One Vanderbilt svou restauraci s názvem „Le Pavillon“ světoznámý renomovaný kuchař Daniel Boulud. Restauraci Le Pavillon najdete v jihovýchodním rohu druhého patra, na ploše 1022 metrů a pod 60 m vysokými stropy. Z restaurace bude skvělý výhled na stanici Grand Central a také na mrakodrap Chrysler Building.

„Nemohu se dočkat až v mrakodrapu One Vanderbilt otevřu svou restauraci Le Pavillon. Neúnavně pracujeme na tom, abychom v samém centru města vybudovali oázu, kde si každý bude moci dát něco chutného k snědku. Na jídelním lístku nabídneme hlavně plody moře a zeleninu a nabídka se bude měnit podle ročních období. Restaurace Le Pavillon bude mít svou vlastní architekturu a charakter a současně přinese to nejlepší z New Yorku,“ řekl šéfkuchař Daniel Boulud.

Všichni nájemci navíc získají přístup ke skvělým službám, které žádná jiná kancelářská budova v New Yorku nenabízí, jako jsou například prostory pro setkávání se zákazníky a salónky určené pouze pro nájemníky, které se nachází ve speciálním patře budovy a mají celkovou výměru 2973 čtverečných metrů. Navíc nájemníci mohou využívat speciální nabídky jídel a venkovní terasu, která se nachází přímo naproti stanici Grand Central. Kanceláře jsou vybaveny prvotřídní infrastrukturou, mají světlou výšku od 4,4 m do 7,3 m a nabízí úchvatné 360° panoramatické výhledy skrz prosklené stěny. Součástí mrakodrapu One Vanderbilt bude také druhá nejvyšší rozhledna ve městě New York.

Dvacet let práce

Cesta k realizaci projektu One Vanderbilt začala v roce 2001, kdy společnost SL Green koupila budovu na adrese 317 Madison Avenue, první ze čtyř budov, které na tomto místě původně stály. Dva další objekty na adrese 331 Madison Avenue a 48 East 43rd Street pak firma koupila v roce 2007. Poslední budovu na adrese 51 East 42nd Street firma koupila v roce 2011. První plány na výstavbu mrakodrapu One Vanderbilt byly zveřejněny v roce 2013 v rámci plánovaných změn územního plánu čtvrti East Midtown.

V roce 2014 byly představeny aktualizované plány, a to v rámci změny územního plánu koridoru Vanderbilt, které zahrnovaly také projekt na zlepšení okolí stanice metra Grand Central Terminal s celkovými náklady 220 milionů dolarů. Výstavba mrakodrapu One Vanderbilt byla jednomyslně schválena v květnu 2015 Radou města a demoliční práce začaly o rok později. Ke slavnostnímu položení základního kamene mrakodrapu One Vanderbilt došlo v říjnu 2016. V roce 2017 vznikl společný podnik s firmou Hines a korejským Národním penzijním fondem (National Pension Service of Korea).

„Tento projekt byl nejsložitějším projektem, který jsme kdy řešili a při jeho realizaci jsme museli překonávat bezpočet regulatorních, politických, právních i technických překážek. Častokrát jsme zažívali těžké chvíle, ale protože v toto město věříme, vytrvali jsme a dílo se podařilo,” řekl Andrew Mathias, prezident společnosti SL Green Realty Corp.

Food1st

Food1st je nezisková nadace, kterou firma SL Green založila v dubnu ve spolupráci s kuchařem Danielem Bouludem, aby pomohla při řešení nedostatku potravin ve městě New York, který se v posledních 5 měsících prohloubil. Nadace Food1st chce pomáhat nakrmit Newyorčany a pracovníky záchranných sborů, kteří mají omezený přístup k jídlu, a to ve spolupráci s dodavateli potravin a poskytovateli potravinářských služeb. Tato spolupráce má také pomoci revitalizovat pohostinský průmysl ve městě New York v dobách, kdy to zaměstnanci v tomto sektoru nejvíce potřebují. Nadace Food1st dosud vybrala více než 3 miliony dolarů a zdarma rozdala téměř 350 tisíc jídel.

Během slavnostního stříhání pásky u příležitosti otevření mrakodrapu, vybrali partneři projektu One Vanderbilt částku 100 tisíc dolarů, kterou věnovali nadaci Food1st Foundation na přípravu a rozvoz 15 tisíc jídel, které nadace 14. září zdarma věnovala potřebným, přičemž 2 tisíce jídel dostaly komunity v jižním Bronxu a tisíc jídel bylo rozvezeno zdravotníkům v první linii v nemocnici Lincoln Hospital.

„Pro mojí komunitu v jižním Bronxu je přístup ke kvalitnímu a zdravému jídlu dlouhodobým problémem, který pandemie COVID ještě zhoršila,“ řekl Rafael Salamanca mladší, člen městské rady. „Jsme partnerům projektu One Vanderbilt a všem ostatním z nadace Food1st vděčni za jejich pomoc všem Newyorčanům a za to, že nám připomínají, že spolu jsme silnější.“

O společnosti SL Green

SL Green Realty Corp. patří mezi 500 největších firem dle žebříčku S&P 500 a je největším pronajímatelem kancelářských prostor na Manhattanu. Jsme plně integrovaným realitním investičním fondem (REIT), který se zabývá nákupem, správou a maximalizací hodnot komerčních nemovitostí na Manhattanu. K 30. červnu 2020 firma SL Green vlastnila podíly na celkem 96 nemovitostech o celkové výměře 3,8 milionu metrů čtverečných, z čehož 2,7 milionu metrů čtverečných připadá na nemovitosti na Manhattanu a 10,4 milionu metrů čtverečných na nemovitosti spravované v rámci zajištění dluhů a v souvislosti s dalšími investičními službami.

O společnosti Hines

Hines je soukromá globální realitní investiční společnost, založená v roce 1957, s pobočkami ve 225 městech a 25 zemích světa. Firma Hines spravuje aktiva v hodnotě zhruba 144,1 miliardy dolarů, z toho 75,5 miliardy dolarů, připadá na aktiva, které firma Hines spravuje jako investiční manažer (včetně nerealitních aktiv) a 68,6 miliardy dolarů připadá na aktiva související s poskytováním realitních služeb třetím stranám. Firma Hines v současné době po celém světě realizuje 165 developerských projektů. Za dobu své existence firma Hines nakoupila nebo v rámci developerských projektů realizovala 1426 nemovitostí a pozemků o celkové výměře 43,9 milionu metrů čtverečných. V současné době firma spravuje portfolio 576 nemovitostí a pozemků o celkové výměře 22,9 milionů metrů čtverečných. Firma Hines je jednou z největších a nejrespektovanějších realitních firem na světě, má obrovské zkušenosti s realitními investicemi všeho druhu a je průkopníkem ve svém oboru v oblasti trvalé udržitelnosti.

Výhledová prohlášení

Tato tisková zpráva obsahuje „výhledová prohlášení“ ve smyslu novely Zákona o sporech při obchodování s cennými papíry (Private Securities Litigation Reform Act) z roku 1995. Všechna prohlášení uvedená v této tiskové zprávě, s výjimkou historických faktů, která se týkají činnosti naší společnosti a odhadů budoucího vývoje či našich budoucích předpokladů, jsou považována za výhledová prohlášení. Výhledová prohlášení nejsou zárukou budoucího plnění či úspěchu a upozorňujeme čtenáře, aby na výhledová prohlášení nespoléhali. Výhledová prohlášení jsou v textu obvykle uvozena slovy, jako například „může“, „bude“, „mělo by“, „očekávat“, „předpokládat“, „odhadovat“, „domnívat se“, „věřit“, „zamýšlet“, „plánovat“, „pokračovat“ a ostatními podobnými slovy, včetně jejich gramatických tvarů a záporů.

Výhledová prohlášení uvedená v této tiskové zprávě podléhají řadě rizik a nejistot, které jsou mimo naší přiměřenou kontrolu a které mohou způsobit, že se skutečné výsledky či úspěchy naší firmy, budou podstatně lišit od údajů uvedených ve výhledových prohlášeních. Rizikové faktory, které ovlivňují naše podnikání a mohou způsobit, že se skutečné finanční výsledky naší firmy budou lišit od údajů uvedených ve výhledových prohlášeních, jsou podrobně popsány v našich zprávách podávaných na Komisi pro cenné papíry (SEC – Securities and Exchange Commission). Mezi rizikové faktory, které ovlivňují naše podnikání, mimo jiné, patří také rizika a nejistoty související s epidemií nového koronaviru (COVID-19).

Zdroj/foto: PROTEXT

Related Posts