23 května, 2024
Zajímavosti ze společnosti

108 AGENCY má za sebou opět úspěšný rok

Tuzemský trh průmyslových nemovitostí se na konci roku ocitl na hranici překonání 7 milionů metrů čtverečních. Během dvanácti měsíců roku 2017 bylo vybudováno celkem 646 000 metrů čtverečních a na konci čtvrtého čtvrtletí se nacházelo v různé fázi výstavby více než 560.000 metrů čtverečních. Roční objem poptávky přesáhne 1 milion metrů čtverečních. Po propadu míry neobsazenosti na úroveň 3,6 % se tento ukazatel ve čtvrtletí čtvrtém dostal opět nad hranici 4 %, která je vnímána jako spodní hranice rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Industriální tým 108 AGENCY v loňském roce zajistil pronájem celkem 368.293 metrů čtverečních a obhájil tak titul „The Best Warehouse Power Broker“ z minulého ročníku CIJ Awards.

Trh se v současnosti potýká s nedostatkem pracovních sil a volných pozemků. Industriální nemovitosti přesto i nadále přitahují pozornost zahraničních i českých realitních investorů.

Logistická společnost Nika Logistics, která je nově součástí holdingu Šmídl, se rozšiřuje

„Na konci čtvrtého čtvrtletí 2017 bylo v ČR celkem 6,98 mil. metrů čtverečních moderních industriálních ploch, přičemž v závěru roku bylo na trh dodáno cca 204.000 metrů čtverečních. Výstavbu podněcuje setrvalá poptávka potenciálních nájemců (nové poptávky, expanze), která dlouhodobě a výrazně převyšuje existující nabídku. Ve třetím čtvrtletí dokonce poklesla průměrná míra neobsazenosti pod 4 %. Některé lokality (D1, D11, Brno) jsou plně obsazené a v důsledku toho sledujeme tlak na růst výše nájmů,“ uvádí Jakub Holec, managing director poradenské společnosti 108 AGENCY.

Developeři reagují na setrvale vysokou poptávku výstavbou nových areálů. Na konci roku 2017 bylo ve výstavbě přes 560.000 metrů čtverečních nových skladových prostor, přičemž narůstá podíl spekulativní výstavby. Stavební aktivita se soustředila především do severozápadních Čech. Za rozvojem tohoto regionu stojí několik faktorů: zlepšení dopravní infrastruktury (dokončení D8 v prosinci 2016), přesun řady logistických služeb, e-commerce skladů a výrobních provozů (zejména automotive) z Německa za české hranice a relativní dostupnost tamějších stavebních pozemků (při dopravních tazích, event. ve státem podporovaných průmyslových zónách).

Průměrná míra neobsazenosti se na konci roku opět vrátila nad hranici 4 %, čímž vyrovnala dramatický propad třetího čtvrtletí, kdy poklesla na úroveň 3,6 %, což dokládalo jednoznačný převis poptávky nad nabídkou. Hrubá realizovaná poptávka (gross take-up) dle odhadu 108 AGENCY přesáhne hranici 1 milionu metrů čtverečních. Poptávka se rekrutuje především z oblasti logistiky, výrobních firem a maloobchodu se stále rostoucí e-commerce. Nájemci industriálních nemovitostí dnes narážejí na plnou zaměstnanost v ČR. Také díky tomu firmy stále více zavádí alespoň částečnou automatizaci výrobních/skladových provozů, ať už se jedná o 3PL firmy, výrobu či maloobchod.

Nájemné skladových prostor třídy A se pohybuje v Praze na úrovni 3,60 až 5,00 eur/m2/měsíc. V Brně se pak nájemné pohybuje v rozmezí 4,00–4,70 eur/m2/měsíc. Nájmy meziročně vzrostly v průměru o 5 %.

„Od roku 2015 se tuzemské industriální nemovitosti dostávají stále více do hledáčku realitních investorů. Zatímco v roce 2015 se yieldy industriálních nemovitostí pohybovaly okolo 9 %, dnes jsou na 7,5 % a předpokládám, že se v příštím roce ještě sníží,“ říká Jan Hospodář, managing partner 108 Investment Advisory,

a dodává: „V současné době zde působí jak zahraniční institucionální investoři (např. CBRE Global Investors), tak české realitní fondy (Arete, Accolade, DRFG či Conseq) a čeští privátní investoři.“

Výhled pro rok 2018 přibližuje Dan Šobotník, analytik 108 AGENCY: „Růst ekonomiky a zájem investorů o tuzemské industriální nemovitosti jsou aspekty, které nahrávají dalšímu rozvoji trhu, ať již z hlediska jeho velikosti, nebo kvality. Evidujeme poptávku silných zahraničních společností, které se o Česko intenzivně zajímají a rády by zde realizovaly své záměry v projektech o rozloze 40.000 metrů čtverečních a více,“ uzavírá.

O společnosti 108 AGENCY

108 AGENCY je realitně-konzultantská společnost, která se od roku 2009 zaměřuje výhradně na komerční nemovitosti. Na českém a slovenském trhu od svého založení zobchodovala „Sto osmička“ více než pět milionů čtverečních metrů. Klienti se na 108 AGENCY obracejí ohledně zprostředkování pronájmu a prodeje, investičního poradenství i marketingu a správy developerských projektů.

Zdroj/foto: 108 AGENCY, s.r.o./Prologis Czech Republic Management s.r.o. (Praha Rudná DC18)

Related Posts