29 května, 2024
Zajímavosti ze společnosti

Radovan Vítek a CPI Property Group vyhráli soud v New Yorku. Kingstown a Čmejla opět neuspěli

CPI Property Group, největší vlastník nemovitostí v České republice, Berlíně a regionu střední a východní Evropy, s potěšením oznamuje zásadní vítězství u soudu v New Yorku. Soud v New Yorku 4. září 2020 zamítl žalobu, kterou podali v dubnu minulého roku společnosti Kingstown a s přes svoje společnosti Investhold LTD a Verali Limited pak Marek Čmejla a Jiří Diviš, a případ uzavřel.

„Od počátku jsme tvrdili, že žaloba nemá jakýkoli reálný základ. Jediným účelem bylo vynutit si neopodstatněné vyrovnání pomocí nátlaku vytvořeného negativními, pozornost přitahujícími zprávami v médiích. Nenechali jsme se zastrašit a spravedlnost se teď postavila za nás,“ říká Martin Němeček, generální ředitel společnosti CPI Property Group a dodává: „Skupina tak uzavírá tuto kapitolu svojí historie.“

Soud pro obvod Southern District of New York navíc rozhodl bez slyšení již v přípravné fázi, nezabýval se tedy ani faktickými tvrzeními žalobců. V rámci zamítnutí žaloby newyorský soud rozhodl, že příslušnou jurisdikcí pro řešení nároků ze strany Kingstown je případně Lucembursko, kde Kingstown podali žalobu již v roce 2015. Soud dále poukázal, na podstatné podobnosti mezi americkou žalobou a žalobou podanou v Lucemburku, kterou soud proti CPI Property Group zamítl v červnu 2019.  Soud v New Yorku dokonce uvedl, že podání žaloby dle amerického zákona o organizovaném zločinu (RICO) bylo motivováno možností získání trojnásobku náhrady škody, což samo o sobě není legitimní důvod pro výběr amerických soudů.

CPI Property Group zveřejnila své hospodářské výsledky za první pololetí roku 2020

„Jedná se o další pozitivní rozhodnutí v kauze Kingstown/Investhold v řadě. V červnu 2019 soud v Lucembursku vydal rozsudek, v němž odmítl žalobu Kingstown proti CPI Property Group jako věcně neprojednatelnou. A teď dal konečně newyorský soud za pravdu našemu návrhu na zamítnutí žaloby,“ doplňuje Martin Němeček a uzavírá: „Rozhodnutí mohlo být navíc vydáno již dříve, kdyby Kingstown a Investhold nezdržovali řízení opakovaným podáním žaloby.“

Kingstown se může proti rozhodnut odvolat, CPI Property Group je však přesvědčená, že důvody pro odvolání jsou mimořádně slabé.

O CPI Property Group

Skupina CPI Property Group je předním dlouhodobým vlastníkem výdělečných nemovitostí v České republice, Berlíně a regionu střední a východní Evropy. Ústředí skupina sídlí v Lucembursku a její akcie jsou kótovány na Frankfurtské burze cenných papírů.
Skupina CPI Property Group („CPIPG“ nebo „Skupina“) vlastní a provozuje rozsáhlé, diverzifikované a kvalitní portfolio nemovitostí oceněné ke dni 30. června 2020 na 9,8 miliard €.

Portfolio Skupiny je vysoce diverzifikované. Největší segment Skupiny tvoří kanceláře (42 %, převážně v Praze, Berlíně, Varšavě a Budapešti), po nichž následují maloobchodní objekty (22 %, především dominantní regionální obchodní centra a retail parky převážně v České republice, Polsku a Maďarsku). CPIPG vlastní také hotely a resorty (7 %), rezidenční nemovitosti (7 %), pozemkovou banku (7 %), nemovitosti určené pro výstavbu (2 %) a průmyslové, zemědělské a logistické objekty (3 %).

66 % nemovitostí CPIPG se nachází v České republice (41 %) a Berlíně (25 %), přičemž zbývající nemovitosti jsou rozloženy na silných trzích v regionu střední a východní Evropy , jako je Polsko a Maďarsko (30 %) a v menším rozsahu po západní Evropě (4 %).

Zdroj/foto: CPI Services, a.s./Tiutlní foto – CPI Property Group – Equator IV, Varšava

Related Posts