15 dubna, 2024
Architektura a design

Revoluce v architektuře díky virtuální realitě VIRTUPLEX

Trendy a novinky ze světa developmentu, architektury i stavebnictví představí a okomentují přední čeští odborníci v těchto oblastech na letošní online konferenci Real Estate Market Spring 2021 pořádané Stavebním fórem. Konference se uskuteční 18. března 2021 a bude streamovaná z virtuálního studia umístěného ve Virtuplexu, největší hale na komerční využití virtuální reality na světě, který je partnerem celé akce.

Využití virtuální reality šetří investorům a architektům čas i peníze

Jeden ze čtyř hlavních bloků konference bude věnovaný tématu virtuální a rozšířené reality v praxi, která se stává neocenitelným pomocníkem při práci architektů. Umožňuje jim například projít se budovou ještě před tím, než fyzicky vznikne společně se svým klientem, zadavatelem či potenciálním investorem. Virtuální realita tak značně zjednodušuje a optimalizuje komunikaci mezi všemi aktéry.

Top Estates realizují nové rezidenční projekty s podporou a v prostředí BIM

„Bez využití virtuální reality by musel architekt každou změnu návrhu se svým klientem zdlouhavě řešit. V naší hale si před zahájením stavby celý objekt společně projdou a případné úpravy ihned zapracují. V reálném čase tak mění dispozici nábytku, použití barev anebo distribuci místností a díky tomu šetří čas i peníze, které by museli investovat do případných úprav,” vysvětluje za Virtuplex Michael Sidó.

Řádově se jedná o 5-10 % z celkové částky projektu, které investor nebo klient tímto způsobem ušetří.

Virtuální realita pomůže navnímat prostor i hmotu staveb dříve, než vzniknou

Představení složitých a komplexních architektonických projektů, které by bylo jinak velmi obtížné odprezentovat, se také stává mnohem snazší. Zatímco architekt svému návrhu ve formě 3D vizualizací vždy rozumí, ostatním zainteresovaným stranám v projektu nemusí být vše jasné. Ve virtuální realitě lidé velmi brzy zapomenout, že nejsou v reálném světe a jednají a interagují mezi sebou tak, jako kdyby v postavené budově už byli. Jejich mozek totiž velmi rychle převezme digitální obraz za svůj.

Virtuplex – ERSTE, vizualizace recepce

Překážkou už není ani vzdálené připojení do virtuální reality odkudkoli na světě.  Možné je to díky nově vyvinuté aplikaci Virtuplex OS, která má za sebou pilotní testování na projektu revitalizace Masarykova nádraží, kdy se zástupci z investiční skupiny Penta Real Estate nacházející se v hale Virtuplexu propojili s architekty z londýnského studia Zaha Hadid Architects. Tuto studii, videa a vizualizace představí na konferenci Real Estate Market spoluzakladatel Virtuplexu Martin Petrovický. Ukáže také další projekty, které v dílně Virtuplexu vznikaly. Dalším z účastníků konference bude Petr Palička, ředitel Penta Real Estate pro ČR, který realizaci projektu vede.

Virtuplex – Masaryčka, recepce

Pod taktovkou moderátora celého bloku, kterým bude architekt Michal Šourek ze studia MS architekti, se bude diskutovat o revoluci v architektuře, virtuální realitě a technologiích a také o využití VR/AR v developmentu.

„Vedle jiných efektů, pandemie onemocnění covid-19 zviditelnila urbánní veřejný prostor: teprve když nám jej lockdown odebral, uvědomili jsme si, jak moc pro nás znamená. To je šance pro architekturu. Virtuální veřejný prostor ovládaný informačními a komunikačními technologiemi zároveň nabízí k praktickému užívání prostředí virtuální nebo rozšířené reality. Architektura se v tomto prostředí setkává s historickou příležitostí změnit paradigma procesu svého vzniku: v prostředí virtuální reality snad konečně, namísto dosavadní tvorby obrazů architektury, architekti budou moci tvořit architekturu bezprostředně – respektive tvořit virtuální dvojčata budoucích architektur – bezprostředně, snadno, s vyšší produktivitou a k vyšší kvalitě své materializované podoby – součásti vystavěného prostředí,” vysvětluje Michal Šourek.

Reklama: MONTKOVO – Generální dodavatel výrobních a skladových hal

O společnosti Virtuplex

Česká společnost Virtuplex je největší Virtuální realita (VR) laboratoří v Evropě, která pomáhá využívat virtuální realitu v podnikání. Díky špičkové technologii a know-how je možné ve VR hale Virtuplexu nasimulovat budoucí podobu obchodních, výrobních či kancelářských prostor, ještě dříve, než vzniknou. Vytvořit zde lze i prostor pro virtuální obchodní jednání s účastníky z celého světa nebo platformu pro školení a trénink zaměstnanců.

O Penta Real Estate

Penta Real Estate vznikla oddělením realitní divize společnosti Penta Investments, jejíž počátky sahají do roku 1994. Skupina Penta vstoupila do realitního sektoru v roce 2005 a od té doby se vypracovala na lídra na realitním trhu, a to na Slovensku, v České republice, tak v Polsku.

Zdroj/foto: Insight Com. s.r.o./Titulní foto – Virtuplex – Panattoni, vizualizace

Related Posts