27 května, 2024
Investice a rozvoj

108 AGENCY: Nájemné průmyslových prostor výrazně ovlivňují rostoucí ceny stavebních materiálů

Během několika posledních týdnů došlo k prudkému zdražení klíčových komodit ve stavebnictví. Jedná se především o ocel, plasty či dřevo. Ceny strmě rostou v maloobchodu i v sektoru průmyslových staveb určených pro výrobu nebo logistiku a mají značný vliv na již vysoké ceny pronájmů prostor.

Nedostatek stavebních materiálů se projevuje i v průmyslové výstavbě

„Trh průmyslových nemovitostí je pod tlakem více než rok. Důsledkem pandemie došlo k zásadním změnám v odběratelsko-dodavatelských tocích a k nárůstu poptávky po prostorách téměř ve všech segmentech. To se pochopitelně projevilo na růstu nájemného i na valuaci průmyslových budov, především v nejžádanějších lokalitách v okolí Prahy a Brna. Přidal se také faktor nedostupnosti pozemků pro novou výstavbu v blízkém okolí těchto měst a nové větší projekty se tak často nachází ve vzdálenosti 30 až 40 km od města,“ říká Robert Sgariboldi, vedoucí oddělení průmyslových pronájmů ve 108 AGENCY.

EKOSPOL: Lidé si letos na hypotéky půjčili už tolik peněz, jako za celý rok 2019

Díky vysoké globální poptávce po stavebninách, nedostatečné výrobní kapacitě i narušení přepravních řetězců prudce rostou ceny stavebnin v rezidenční i komerční sféře a také v průmyslové výstavbě. Ceny pronájmů tak dosahují rekordních úrovní. V klíčových lokalitách se ceny nájmů pohybují již na hranici 5 EUR za m2/měsíc.

V lokalitě s nejvyšší poptávkou, tj. jihovýchodní část Prahy v okolí dálnice D1, se ceny pohybují i přes hranici 6 EUR za metr čtvereční. Cenový tlak je tak silný, že i podané nabídky bývají velmi často revidovány (resp. navyšovány) i v průběhu vyjednávání nebo těsně před podpisem nájemní smlouvy. Celý komerční proces od podání nabídky do podpisu nájemní smlouvy trvá v průmyslovém sektoru zpravidla několik měsíců.

Panattoni Pilsen Digital Park

Vzhledem k rychle rostoucím cenám, kdy se i v rámci týdnů některé komodity zdraží až o stovky procent, nemá často developer jinou možnost, přestože je to pro všechny strany transakce nepříjemná situace.

Jak se tento trend bude dále vyvíjet, kdy a na jakou úroveň klesnou ceny stavebnin, si v současnosti nikdo nedovolí predikovat. Podle indicií se ale nebude jednat o krátkodobý výkyv. Situaci pravděpodobně ovlivní i diskutovaná změna legislativy z pohledu daně z nemovitosti.

„Pokud sečteme tyto faktory, dojde pravděpodobně ke znásobení tlaku na výběr lokality z pohledu činnosti v daném objektu, respektive lokalitě a její přidané hodnotě pro daného uživatele. Rostoucí cenu pronájmu v žádané lokalitě lépe snese uživatel, který zde vykonává činnost s vysokou přidanou hodnotou nebo velkým počtem zaměstnanců. Cena nájemného tedy pro jeho rozpočet není tou nejvýznamnější položkou.

V opačném případě, například pro celopaletovou logistiku s minimálním počtem zaměstnanců pouze pro základní manipulaci a obsluhu regálového systému, může být nárůst nájemného o 20 až 30 % důvodem pro zhodnocení dalších variant a případnou relokaci do cenově výhodnějšího regionu. Cena pronájmu budovy v takových provozech může činit i 50 % celkového rozpočtu,“ říká Robert Sgariboldi.

CTPark Bor

Nedostatek materiálu i pracovní síly se projevuje na časové dostupnosti projektů

Kromě samotného nárůstu cen stavebnin působí na trh i jejich celkový nedostatek pro uspokojení poptávky. Stavební firmy také zápasí s dostupností specializovaných projektantů a stavebních inženýrů.

„Pomalu zaniká dříve platný tržní standard, kdy projekt s vydaným stavebním povolením bylo možné předat nájemci do 6 měsíců od podpisu budoucí nájemní smlouvy. Stále častěji se setkáváme s indikací 8–9 měsíců, jelikož developer na sebe nechce brát zvýšené riziko nedodání stavby v zasmluvněném termínu. U některých projektů jsme se setkali i s dodáním 12–18 měsíců od podpisu smlouvy, přestože projekt má platné stavební povolení, a to z důvodu nedostatku kapacit projektantů a dostupnosti stavebních subdodávek. Riziko opožděného dodání stavby, které bylo dříve spíše výjimečné se nyní počítá na měsíce a jeho výskyt je třeba započítat do projektu se zvýšenou pravděpodobností,“ uzavírá Robert Sgariboldi.

O společnosti 108 AGENCY

108 AGENCY je realitně-konzultantská společnost, která se od roku 2009 zaměřuje výhradně na komerční nemovitosti. Na českém a slovenském trhu od svého založení zobchodovala „Sto osmička“ více než pět milionů čtverečních metrů. Klienti se na společnost obracejí ohledně zprostředkování pronájmu a prodeje, investičního poradenství i marketingu a správy developerských projektů.

Zdroj/foto: 108 AGENCY, a.s./Titulní foto VGP Areál v Hrádku nad Nisou

Related Posts