22 května, 2024
Investice a rozvoj

Uvolnění limitů hypoték zabralo. Banky od dubna do července sjednaly největší objem za 10 let

Banky klientům poskytly největší červencový objem hypoték za celou dobu sledování ukazatele Fincentrum Hypoindex. V období od dubna do července byla celková výše nově sjednaných úvěrů dokonce 76,9 miliardy korun, což je nejvíce za stejné období v posledních deseti letech. Série uvolnění na hypotečním trhu související s koronavirem, která odstartovala na začátku dubna, tak přináší své ovoce.

Ukazuje se, že snížení úrokových sazeb a uvolnění limitů u hypoték ze strany ČNB a současné zrušení daně z nabytí nemovitostí při zachování možnosti odpočtu úroků z hypoték bylo koktejlem, který hypoteční trh velice efektivně rozhýbal.

Central Group – Radlické výhledy – luxusní rodinné byty s klimatizací v zeleni a u metra

Zájem o nové bydlení roste, banky sjednaly více hypoték

Rekordní objemy poskytnutých úvěrů svědčí o tom, že zájem o nové bydlení roste, ačkoli predikce byly v počátku krize často opačné. Investice do bydlení je sázka na jistotu a lidé si to velmi dobře uvědomují. Stejně jako objemy poskytnutých hypoték rostly minulý měsíc i počty poskytnutých úvěrů. Ve srovnání s červnem sjednaly banky o 246 hypoték více, meziročně pak dokonce o více než 1200.

Rozdíly v cenách bytů v Praze se stírají. Do 100 tisíc za metr čtvereční se vejde jen Praha 9

Nejníže za více než 2,5 roku je i průměrná úroková sazba hypoték. První prázdninový měsíc klesla z červnových 2,21 procenta na 2,15 procenta. Díky padajícím úrokům a zrušení omezení ze strany ČNB jsou hypotéky dostupnější pro stále více lidí, což se projevuje i na zvyšujících se prodejích.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s. (Michaela Tomášková, výkonná ředitelka)/Titulní foto CENTRAL GROUP – Zahrady Bohdalec

Related Posts