23 května, 2024
Investice a rozvoj

HB Index: Ceny rezidenčních nemovitostí před koronavirem rostly rychleji, s nízkou poptávkou ale po dlouhé době může přijít i jejich snížení

Ceny napříč rezidenčním trhem v prvním čtvrtletí roku rostly ve všech krajích. Dopad epidemie koronaviru ani související vládní opatření se na celkových číslech dosud neprojevily. Nejvíce zdražovaly byty, jejichž cena vyrostla o 3,3 pcb. K hranici 3 pcb se přiblížily i rodinné domy a pozemky. Analytici Hypoteční banky upozorňují, že v následujících měsících už se trh bude muset s dopady koronaviru, včetně pravděpodobného zpožďování staveb, vyrovnávat naplno. V dalších měsících banka očekává odložení poptávky zájemců po hypotékách a růst počtu nabízených nemovitostí.

  • Průměrná tržní cena bytů v prvním čtvrtletí letošního roku vyrostla o 3,3 pcb, což znamená nejrychlejší tempo za poslední rok. Výsledná hodnota HB INDEXu vyrostla na 156,4. Meziročně se růst cen bytů vyšplhal na rovných 10 procent, což je nejvíc ze všech sledovaných skupin.
  • Tempo růstu cen se ve srovnání s předešlým obdobím zvýšilo i u rodinných domů. Jejich cena stoupla o 2,7 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 144,2. Meziročně cena vzrostla nejméně ze všech sledovaných skupin, a to o 8,9 pcb.
  • V prvním kvartálu pozemky zdražovaly nejrychleji za uplynulý rok. Tržní cena vzrostla o 2,9 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 168,2. Meziročně si tak připsala 9,3 pcb

„V Hypoteční bance jsme díky pandemii koronaviru doposud řešili přes 17 000 odkladů splátek našich klientů. Očekáváme, že aktuální omezení kvůli koronaviru dopadnou i na řadu lidí, kteří doposud o hypotéce uvažovali, a v nejbližších měsících tak zřejmě ubude těch, kteří si budou moci hypotéku dovolit. Ať už z důvodu snížení jejich příjmů, nebo z důvodu obav o nejistý vývoj v budoucnosti. Pro další vývoj hypotečního trhu a trhu nemovitostí je proto klíčové, zda a jak rychle se zruší omezení, která mají negativní dopady na příjmy lidí,“ nastínil vývoj Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.

Vytrvalý růst cen

Trend vytrvalého růstu cen nemovitostí pokračoval i v prvním čtvrtletí roku 2020, kdy tempo ve srovnání s předešlým obdobím dokonce zrychlilo. Jak ale upozorňuje Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky, ekonomika a rezidenční trh se bezpochyby začínají měnit, do dat za první kvartál se to jen nestačilo propsat. Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně.

HB INDEX 1Q 2020 – Bytové jednotky:

„Tempo růstu cen bytů v prvním čtvrtletí roku 2020 zrychlilo, jedná se ale o jednorázový sezónní vliv. Nejvíce byty zdražovaly ve Středočeském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Praha, kde jsou ceny dlouhodobě nejvyšší, naopak vykázala podprůměrný růst 2,6 pcb. Cena za metr čtvereční v novostavbě se zde přesto vyšplhala na průměrných 108 tisíc korun. Od poloviny března byl ale trh už prakticky paralyzovaný. Na strmém propadu poptávky se podepsala i absence zahraniční klientely. Zejména u dražších nemovitostí by mohly ceny v delším horizontu poklesnout o 5-15 procent,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

HB INDEX 1Q 2020 – Rodinné domy:

„Ceny rodinných domů zaznamenaly obdobný růst jako v prvním čtvrtletí minulého roku. To prozatím ukazuje na minimální vliv nové směrnice o energetické náročnosti budov, která je v platnosti od začátku tohoto roku, na zdražování staveb. Nejvíce se stavěly řadovky v blízkosti Prahy, Brna a Plzně. I nadále ale platí, že stavebníky trápí vysoké ceny a nedostatek kapacit,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Petr Němeček.

HB INDEX 1Q 2020 – Pozemky:

„Na trhu s pozemky dlouhodobě vládne přesah poptávky nad nabídkou, a i díky tomu trvá mírný růst cen, který byl v minulém čtvrtletí ve srovnání s tím předešlým dokonce ještě vyšší. Vůbec nejdražší jsou malé pozemky do 500 m2 ve městě a stabilizované lokalitě. Očekáváme, že dopad pandemie bude v tomto segmentu nejmenší,“ uzavírá Petr Němeček.

Zdroj/foto: Československá obchodní banka, a.s./Titulní ilustrativní foto (www.pixabay.com)

Related Posts