27 května, 2024
Investice a rozvoj

Fond Accolade investoval v Německu

Fond Accolade investoval v prvním čtvrtletí do moderní haly pro lehkou výrobu, výzkum a vývoj v německé Bochumi a chystá další rozšíření o stovky tisíc metrů čtverečných. Jednička roku 2020 v rámci žebříčku Top Real-Estate Funds Hospodářských novin přinesla svým investorům na tříletém horizontu průměrný roční výnos 10,72 %. Poptávka po průmyslových nemovitostech díky boomu e-commerce a logistiky stále roste a s ní i zájem investorů o segment moderní byznys infrastruktury.

„Podle odhadů analytiků se bude poptávka po moderních prostorách pro podnikání neustále zvyšovat. CBRE dokonce uvádí, že 64 % z oslovených top logistických firem považuje expanzi v oblasti velkých měst za naprostou prioritu. Téměř polovina se pak nebrání ani dosud přehlíženým lokalitám. Jak víte, z mnoha z nich jsme v ČR i v Polsku udělali logistické i e-commerce huby. Příkladem ať je Štětín nebo Chebsko. Když se pak podíváme na druhý klíčový segment dnešní doby, on-line nakupování, i díky dynamickému vývoji v rámci pandemického roku, se jeho podíl na celkovém maloobchodu v České republice zvedl na rekordních 16 %. Vzhledem k tomu, že už dnes je cca 60 % našeho portfolia přímo navázáno na logistiku a e-commerce, myslím, že i nás čekají nejen expanze stávajících úspěšných lokalit, ale také objevovaní nových center moderního byznysu,“ komentuje Milan Kratina, předseda představenstva Accolade Industrial Fund.

„Není to však jen o dopravě a shopování na netu. V rámci našeho Fondu pozorujeme dlouhodobý trend, kdy jsou moderní haly čím dál více lákadlem pro nájemce, kteří mají výrobní provozy s přidanou hodnotou výzkumu a vývoje. Stejně jako je to u naší nejnovější akvizice v německé Bochumi, kam se nastěhoval mezinárodního výrobce a dodavatel techniky pro železniční dopravu Faiveley a 50 % z jeho 20 000 m2 tvoří právě výroba, vývoj a výzkum unikátních brzdových systémů. V nadcházejících letech lze očekávat, že se Evropské cestování na krátkých tratích bude částečně přesouvat z letadel na koleje. Tato transakce trendy většího důrazu na oblast „engineeringu“ a současně ekologičtějšího způsobu cestování jen potvrzuje. Akvizice parku v nejdůležitější průmyslové oblasti Porýní v blízkosti Dortmundu, Essenu a Düsseldorfu je zároveň dalším důležitým krokem nejen v balancování odvětví nájemců, ale také geografické diverzifikaci našeho portfolia. Kromě domácí kotliny totiž máme v našem Fondu po Polsku také první západní trh,“ dodává Kratina.

ACCOLADE investuje dalších 33 mil. EUR v Bělostoku

V následujících šesti měsících je k akvizici do Fondu připraveno množství zajímavých projektů včetně expanze stávajících lokalit v České republice a v Polsku. Zároveň Fond brzy přivítá i první nemovitost na slovenském trhu. Celkově letos míří Fond Accolade na rozšíření portfolia o bezmála 300 000 m2.

Fond i nadále roste ve všech sledovaných oblastech. K 30. 4. 2021 tvoří jeho portfolio 970 367 m2 pronajímatelné plochy pro moderní podnikání, 17 udržitelných průmyslových parků, které využívá 66 nájemců světových značek. Celková hodnota portfolia Fondu dosahuje téměř 20 miliard.

O společnosti Accolade

Accolade Holding, a.s. poskytuje prvotřídní infrastrukturu pro podnikání v Evropě. Nejčastěji pro nájemce světových značek z oblastí e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky. V České republice, Polsku, Německu a na Slovensku vlastní síť 26 industriálních parků s certifikací BREEAM zaručující udržitelný a šetrný přístup k životnímu prostředí.

Do budoucna plánuje vybudovat polygon pro vývoj a certifikaci vozidel s autonomním řízením. Za více než devět let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze přesahující 1,3 mil. m² v hodnotě téměř 1,134 mld. EUR. Neinvestuje pouze do výstavby nových projektů, ale také do revitalizace zanedbaných brownfieldů.

V roce 2019 jejich podíl v českém portfoliu vzrostl na 35 %, v Polsku je to dokonce 50 %. Celková plocha obnovených lokalit je cca 610 000 m2. V roce 2014 založila skupina fond prvotřídních průmyslových nemovitostí Accolade Fund Sicav, do kterého mohou investovat kvalifikovaní investoři a podílet se tak na rozvoji moderního průmyslu. V roce 2017 koupila skupina provozovatele druhého nejfrekventovanějšího letiště v České republice, Brno-Tuřany.

Dynamický růst a udržitelný průmysl je pro Accolade prioritou. I díky tomu se v roce 2019 stala skupina nejrychleji rostoucí firmou v České republice. Byla také zařazena do TOP 5 nejrychleji rostoucích firem v Evropě v rámci segmentu nemovitostí. Accolade chce jít příkladem nejen v podnikání, ale také v rámci společenské odpovědnosti.

Součástí firemní kultury je být důvěryhodným a odpovědným partnerem. Několik let podporuje chráněné bydlení a sociálně terapeutické dílny obecně prospěšné organizace Mela, dále pak projekty z oblasti vědy (Ceny Neuron), kultury (Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary) i sportu (Česká spořitelna-Accolade cycling team) a ve spolupráci s regionálními samosprávami se podílí na rozvoji lokalit, ve kterých působí.

Zdroj/foto: AMI Communications/Nejzelenější průmyslová hala světa dle prestižní hodnocení BREEAM, hala REAL digital v Chebu

Related Posts