22 července, 2024
Investice a rozvoj

Nový investiční fond REALIA skupuje retailové parky po Česku i během pandemie. Dosáhl už jedné miliardy Kč nemovitostního portfolia

Na českém trhu je nová možnost investic do nemovitostí, a to fond kvalifikovaných investorů REALIA FUND SICAV, a.s. zaměřený na retailové parky. Fond navzdory koronavirové krizi roste podle plánu. Skupina má nyní v provozu osm retailových parků a v následujících měsících zrealizuje akvizici dalších tří. Během příštího roku plánuje dosáhnout téměř jeden a půl miliardy Kč objemu nemovitostního portfolia a více než sto milionů Kč ročních příjmů z nájmů. Jednotlivým investorům fond nabízí přednostní výnos až 6,8 % ročně.

Nový fond REALIA nabízí kvalifikovaným investorům možnost investovat do retailových parků v České republice. Za projektem stojí Josef Koller, zakladatel největšího distributora autosoučástek v Česku a na Slovensku společnosti Auto Kelly. Od prodeje této společnosti v roce 2010 působí v oblasti investic, mimo jiné právě do nemovitostí.

Fond Accolade refinancuje s Českou spořitelnou za dvě miliardy portfolio industriálních hal

Strategie fondu je založená na investicích do společností, které vlastní obchodní zóny v České republice. Fond skrz své dceřiné společnosti investuje pouze do plně pronajatých retailových parků.

„Zájem obyvatel o obchodní zóny v regionech je veliký, retailové parky jsou zaměřeny na běžné potřeby obyvatel, což je jeden z důvodů, proč v nich vidíme velký potenciál. Při výběru projektů navíc klademe důraz na složení nájemců a vybíráme si pouze ty, které mají dlouhodobé smlouvy se silnými obchodními řetězci. Mezi naše nájemce patří například BILLA, LIDL, KFC, DM Drogerie a mnoho dalších,“ popsal strategii Roman Bank, výkonný ředitel skupiny Realia Group.

„Právě základní zboží, jako jsou potraviny a drogerie, do parků přitahuje zákazníky v jakémkoli období, včetně krize. Ve srovnání například s kancelářskými projekty jsou proto stabilnější.  Naše parky jsou navíc v regionech, kde jsou a budou v těchto kategoriích omezené možnosti nákupu spotřebního zboží po internetu. Správnost strategie se nám nicméně potvrdila během první i druhé vlny pandemie, kdy státem přijatá bezpečnostní opatření neměla dopad na výkonnost fondu, který dosahuje cíleného zhodnocení pro investory 6,8 % p.a.,“ dodal.

Počet parků ve fondu roste

Investor se stává akcionářem podfondu s podílem na ziscích z nájemného a rostoucí hodnotě majetku. Ve fondu jsou investovány i peníze zakladatele fondu, investoři z veřejnosti jsou ale držiteli prioritních investičních akcií a mají zajištěn přednostní výnos až 6,8 % ročně. Až po jeho vyplacení mají nárok na výnos držitelé manažerských a výkonnostních investičních akcií, tedy manažeři a zakladatel.

REALIA – Retail Park v Dačicích

„Češi mají tendenci tíhnout buď k vysoce rizikovým investicím ve stylu startupů a bitcoinu, nebo naopak k velmi konzervativním možnostem. Náš fond představuje alternativu k obojímu. Dle mého názoru nabízíme poměrně konzervativní investici, ale zároveň zajímavé zhodnocení. Chceme tak ukázat, že zajímavý výnos nemusí být nutně za cenu ohromného rizika, což je v současné době ekonomické nejistoty zvláště cenné,“ vysvětlil Roman Bank.

Minimální investice kvalifikovaného investora do fondu je milion korun a doporučený investiční horizont čtyři roky. Pokud je investorem fyzická osoba, splní takzvaný časový test, tedy osvobození od daně z příjmu po třech letech držení cenných papírů.

Skupina chce s fondem nejpozději v příštím roce dosáhnout téměř jeden a půl miliardy Kč objemu nemovitostního portfolia. V současnosti už je v provozu osm retailových parků napříč republikou – ve Vyškově, Uherském Hradišti, Kladně, Benešově, Českých Budějovicích, Pelhřimově, Valašském Meziříčí a Dačicích. Další retailové parky se k akvizici právě připravují, přičemž začátkem příštího roku by fond měly obohatit parky ve Šternberku a Jaroměři.

Jednotlivé projekty jsou zčásti financovány bankovními úvěry, což zvyšuje rentabilitu projektu. Schvalovací proces banky zároveň potvrzuje kvalitu a bezpečnost vybraných nemovitostí. Jejich následnou správu fond zajišťuje prostřednictvím vlastní servisní společnosti ze skupiny.

O skupině Realia Group

Realia Group je investiční skupina působící zejména v oblasti retailových obchodních zón, energetiky, developmentu, pronájmu bytů a kancelářských prostor.

Zakladatelem skupiny a fondu je Ing. Josef Koller, který v roce 1994 založil a vedl společnost Auto Kelly, největšího distributora autosoučástek v České a Slovenské republice, kterou v roce 2010 prodal. Od stejného roku působí na českém trhu v oblasti investic do nemovitostí a energetiky.

Zdroj/foto: PR.Konektor/Titulní foto – REALIA – Retail Park v Českých Budějovicích

Related Posts