20 května, 2024
Průmysl a logistika

Colliers: Míra neobsazenosti průmyslových prostor je rekordně nízká a stále klesá

Průmyslová agentura české pobočky společnosti Colliers, získala exkluzivní mandát od developerské společnosti Prologis na nalezení vhodného nájemce do průmyslových prostor v Rudné u Prahy. V Praze a okolí je momentálně k dispozici jenom osm volných industriálních prostor vhodných k okamžitému nastěhování.

Neobsazenost na trhu se stále zmenšuje, v Praze klesla míra neobsazenosti druhém čtvrtletí 2021 na 1.4 %, což je rekordní číslo.

Momentálně jsou podle dat Colliers z druhého čtvrtletí 2021 v Praze a okolí volné průmyslové prostory k okamžitému nastěhování pouze v osmi parcích. Volné průmyslové prostory nad 1 000 m2 se nacházejí jen v šesti parcích. Prostory nad 5 000 m2 dokonce jen ve třech industriálních parcích.

Německá rodinná firma Andreas Schmid Logistik expanduje do nové budovy v P3 Prague D6

Průmyslové a logistické prostory volné k nastěhování ještě zbývají ve 36 parcích v celé republice, z toho nad 5 000 m2 v 15 parcích, nad 10 000 m2 v devíti parcích.

Situace se asi nejméně do konce roku nezmění, poptávka po průmyslových prostorách za první pololetí je mezi rekordními roky. Staví se, ale spekulativní výstavba má malý podíl. Developeři většinou čekají na podepsání pronájmu, než dokončí prostory. Čeká se tak, že i porostou nájmy, zejména v Praze.

Prologis Park Prague-Rudná, exteriér

Prostory průmyslového parku Prologis Rudná momentálně využívá společnost Sportisimo, která se bude odtud stěhovat příští rok do Ostravy. 24 000 metrů čtverečních prostor ve dvou budovách tak budou připraveny na okamžité nastěhování nového nájemce. Což je vzhledem na momentální situaci na pražském trhu skutečnou výhodou.

Park v Rudné se hodí pro výrobu, logistiku a e-commerci, která poslední dobou také rekordně v ČR vzrostla, především jedna z budov parku (DC15), která má k dispozici mezaninový prostor.

V parku je mnoho vybavení, jako je provozní kantýna, celní úřad, autobusové zastávky, funkční systém kyvadlové dopravy a parkování pro zaměstnance. Rudná má výhodnou polohu svým přímým napojením na Prahu dálnicí D5.

Prologis Park Prague-Rudná, exteriér

O skupině Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globální společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí a investičního managementu. Působí v 68 zemích světa a zaměstnává více než 15 000 odborníků. Již více než 25 let maximalizujeme hodnotu nemovitostí pro nájemce, vlastníky a investory nemovitostí.  Korporátní tržby společnosti Colliers v roce 2018 činily 2,8 mld. dolarů (3,3 mld. dolarů, včetně přidružených společností).

Za vedení odpovídá více než 20 let tým zkušených expertů, který stakeholderům společnosti prokazatelně zajišťuje přes 40 % ročních výnosů. Prostřednictvím své platformy služeb pro management investic  spravuje aktiva světově nejuznávanějších institucionálních realitních investorů v hodnotě více než 26 mld. dolarů.

Zdroj/foto: Colliers International/Titulní ilustrativní foto www.pixabay.com

Related Posts