22 července, 2024
Průmysl a logistika

Pronájmy výrobních a skladových nemovitostí dokládají oživení automobilového průmyslu

Hned dva pronájmy v segmentu logistických nemovitostí v poslední době zprostředkovala poradenská společnost BNP Paribas Real Estate. Oba dokládají postupné oživení sektoru automotive. Ve skladovém parku Prologis Přehýšov otevřela na 7 000 m2 novou pobočku společnost Nippon Express, zajišťující dodávky kabelových svazků společnosti Yazaki pro německého výrobce automobilů. Nové depo pak ve skladovém parku Panattoni Stříbro otevřela i jiná významná logistická firma, zajišťující dodávky rovněž pro významnou německou automobilku. Pronajala si zde 10 000 m2.

Český trh nabízí širší škálu výrobních i skladových nemovitostí

Obě transakce jsou dokladem toho, že zefektivňování dodavatelsko-odběratelského řetězce se nezastavilo ani v době pandemie Covid-19,“ říká Dušan Drábek, vedoucí oddělení pronájmů logistických a průmyslových nemovitostí společnosti BNP Paribas Real Estate. A dodává: „V porovnání se sousedním Německem nabízí český developerský trh mnohem širší škálu skladových ploch s rychlým dodáním i nižší cenou. Lze tedy očekávat, že podobných projektů – a tedy i pronájmů – bude stále přibývat. “

Průmyslové a logistické odvětví v zemích střední a východní Evropy se stalo jedním z nejvyhledávanějších typů aktiv od roku 2019

Oba pronájmy potvrzují zlepšující se situaci v oblasti automobilové výroby v Evropě. Potvrzuje ji i sousední Německo. Dle Svazu německého automobilového průmyslu se v září 2020 vyrobilo meziročně o 10 % méně osobních automobilů. V srpnu to přitom bylo o 30 % a v červenci o 7 % méně než za stejné období v minulém roce. V květnu přitom produkce poklesla o 64 %.

Tři největší němečtí výrobci hlásí povzbudivé výsledky za třetí kvartál 2020: BMW 7,1% nárůst výroby v Evropě, automobilky Audi a Mercedes-Benz vyrobily v Evropě za toto období přibližně stejné množství aut jako ve stejném období vloni.

Prologis – Nippon Express

Postupné oživení výroby a návrat k hodnotám loňského roku zaznamenala v posledních měsících taktéž výroba automobilů v Česku. V prvním pololetí přitom zaznamenala v souvislosti s pandemií téměř třetinový propad. Zatímco podle Sdružení automobilového průmyslu ČR bylo v červnu 2020 vyrobeno ještě o 17 % méně osobních automobilů než ve stejném období loňského roku, v září a letních měsících byl objem výroby jen o necelých 5 % nižší než v předchozím roce.

Dodávky hned z několika továren se konsolidují v novém logistickém depu Nippon Express při D5 na Plzeňsku. Prostory byly adaptovány tak, aby zde byly dodávky a vyskladnění realizovány v režimu just-in-sequence. „Příprava celého projektu vrcholila v době největšího propuknutí pandemie, přesto jsme ostrý provoz zahájili v červnu 2020, jak bylo původně plánováno. Naše společnost díky němu rozšířila spektrum služeb o kontraktní logistiku, a to hned v jednom z nejnáročnějších oborů,“ komentuje Petr Kavalek, ředitel Nippon Express pro Českou republiku a Slovensko.

Úspěšné završení transakce, a především včasné zahájení provozu, je cenné i s ohledem na specifičnost požadavků nájemců v tomto segmentu. „Najít a případně také na míru postavit vhodný skladový prostor pro tyto společnosti představuje velkou výzvu. Čas na implementaci takových projektů je mnohdy jen v řádu několika málo měsíců, přičemž výstavba nového skladu trvá obvykle alespoň půl roku, dodává Dušan Drábek.

O společnosti BNP Paribas Real Estate APM CR

BNP Paribas Real Estate je jedním z hlavních hráčů na mezinárodním trhu nemovitostí. Svým klientům nabízí komplexní služby v oblasti kapitálových trhů, správy nemovitostí, pronájmu komerčních prostor, oceňování a transakcí. Všechny služby jsou podporovány oddělením analýzy trhu a poradenství.

BNP Paribas Real Estate má v České republice lokální tým expertů, kteří jsou napojeni na globální síť 180 kanceláří v 36 zemích, ve kterých pracuje 5 400 zaměstnanců a je součástí jedné z největších globálních finančních skupin na světě BNP Paribas Group.

Zdroj/foto: Community s.r.o./Titulní foto – Prologis – Nippon Express

Related Posts