23 dubna, 2024
Obchodní centra a retail

ČS nemovitostní fond kupuje Forum Nová Karolina v Ostravě za 5,4 mld. Kč

Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, zastupovala REICO investiční společnost ČS, a.s., jednající na účet ČS nemovitostního fondu, při akvizici prestižního obchodního centra Forum Nová Karolina, nacházejícího se v srdci Ostravské metropole. Prodávající je společný podnik britské investiční skupiny Meyer Bergman a kanadského penzijního fondu HOOPP.

„Forum Nová Karolina je nadčasová budova s regionálním přesahem. Součástí naší investiční strategie bude nemovitost dále dlouhodobě rozvíjet a posílit tak centrální část Ostravy v oblasti spotřeby, gastronomie, zábavy a služeb obecně,“ dodává Tomáš Jandíkčlen představenstva REICO IS ČS, zodpovědný za nemovitostní složku fondu.

„CBRE v současné době monitoruje na trhu přes 30 transakcí. Většina z nich bude uzavřena v průběhu příštího roku 2019. Kvůli rekordně úspěšnému roku 2017 letos očekáváme pokles objemu investic až o 40 % na úroveň 2,2 mld. EUR. S jistotou můžeme již nyní říci, že prodej obchodního centra Forum Nová Karolina je v letošním roce největší transakcí v segmentu maloobchodních prostor v České republice“, říká: Vítězslav Doležal, Associate Director Investment Properties společnosti CBRE

„I díky Foru Nová Karolina, se budou maloobchodní transakce podílet na přibližně třetině celkového objemu investic v letošním roce. Stále vnímáme silnou poptávku po kvalitních nákupních centrech od zahraničních i místních investorů. Je však nutno zmínit, že podíl místních investorů na celkových investicích i nadále vzrůstá. Očekáváme, že se letos přiblíží k 50 %. Dostáváme se tak na úroveň vyspělých západních trhů. Jsme rádi, že ČS nemovitostní fond, největší český podílový fond, se stal vlastníkem takto významného centra a věříme, že pod jeho správou bude centrum prosperovat a bude i nadále oslovovat současných, ale i nových návštěvníků centra“, říká: Katarína Brydone, Head of Retail společnosti CBRE

Nákupní centra jako investiční produkt jsou stále vysoce atraktivní, a to i navzdory rostoucímu ecommerce. Vývoj tržeb v regionálních nákupních centrech v České republice vykazuje od roku 2015 velmi silnou dynamiku se 7 – 12% meziročními nárůsty (CBRE Shopping Centre Index). Podobný trend lze očekávat v roce 2018, kdy byla kupní síla obyvatel posilovaná dobrou ekonomickou situaci (růst HDP, mezd, nízká nezaměstnanost). V roce 2019 očekáváme i nadále meziroční narůst, který však bude díky slábnoucí ekonomice menší.

Forum Nová Karolina v centru Ostravy je dominantní regionální nákupní středisko zastřešující přes 200 maloobchodních jednotek a celkem 58 431 m2 pronajímatelných ploch. Nabízí širokou škálu obchodů, jako jsou C&A, Albert hypermarket, Marks & Spencer, Peek & Cloppenburg, Cinema City, H&M, Intersport a další. Akvizicí nákupního střediska se ČS nemovitostní fond po více než třech letech investičně vrací do Ostravy. V roce 2015 zde ČS nemovitostní fond prodal budovu v ulici Antonína Macka, kde byla hlavním nájemcem Cestovní kancelář Fischer.

Zdroj/foto: CBRE s.r.o./www.forumnovakarolina.cz

Related Posts