14 dubna, 2024
Obchodní centra a retail

Plzeň – tuto město má šmrnc

V tutom městě se dobře žije, říkávají Plzeňácí svou svéráznou plzeňštinou. A nejspíš mají pravdu. Plzeň je totiž opravdu dobré místo pro život.

Západočeská metropole s více než 700letou historií leží na čtyřech řekách a zdaleka ji už nelze považovat jen za průmyslové město, i když ji tak samotní obyvatelé po dlouhá desetiletí vnímali nejen kvůli tradici Škodových závodů.

V posledních letech se z Plzně stalo příjemné místo, kde najdete všechno, co potřebujete k pohodlnému životu.

Do historického centra mají blízko i obyvatelé nejvzdálenějších čtvrtí. Zlí jazykové sice tvrdí, že Plzeň je jen vesnice s tramvají, tahle vesnice je ale zároveň čtvrtým největším městem České republiky.

Zmiňované historické centrum s měšťanskými domy, které zdobí fresky a sgrafita Mikoláše Alše, obepínají rozkvetlé parky. Najdete tady množství restaurací a barů, muzea, divadla i nádherné památky. Katedrála svatého Bartoloměje má nejvyšší kostelní věž v zemi, Velká synagoga je druhou největší evropskou stavbou svého druhu, velmi lákavé jsou prohlídky rozsáhlého historického podzemí. Jen kousek od centra stojí proslulý plzeňský pivovar, kam můžete zajít na prohlídku a pak si dát oběd a dobré pivo. Zpátky do středu města se můžete vrátit Štruncovými sady kolem fotbalového stadionu mistrovských Viktoriánů.

Statisíce návštěvníků ročně láká plzeňská zoo s botanickou zahradou a Dinoparkem. Doveze vás do ní speciální vláček přímo z centrálního náměstí Republiky.

Plzeň se v roce 2015 stala Evropským hlavním městem kultury. Denně se tu odehrává množství představení, koncertů, výstav či projekcí a město žije dlouho do noci. Desetitisíce návštěvníků každý rok přitahují také pravidelné akce. Tou největší jsou Slavnosti svobody, kterými si Plzeňané připomínají osvobození americkou armádou v roce 1945. Atraktivní jsou také hudební Smetanovské dny, Filmový festival Finále nebo rozsáhlý open-air festival Živá ulice, který přenáší hudbu a divadlo právě do ulic.

Velmi široké jsou v Plzni také možnosti sportovního vyžití. Ve městě je řada stadionů, několik krytých bazénů, různá sportoviště, sportovní kluby a posilovny, in-line dráhy, skate-parky a cyklostezky.

Do přírody mají Plzeňané také jen kousek. Rádi tak tráví volný čas třeba v Borském parku, u boleveckých rybníků nebo na rozhledně Krkavec.

V centru města i v okrajových částech je množství obchodů i obchodních center. Jedním z nejoblíbenějších je Olympia Plzeň, vůbec největší obchodní centrum na západě Čech.

Návštěvníky v Olympii čeká na sto padesát prodejen. Ať už vás zajímá móda, elektronika, dětské zboží, kosmetika, sport nebo cokoliv jiného, v Olympii najdete vždy skvělý výběr pro každého bez ohledu na jeho věk nebo třeba příjem.

Mezi obchody je řada známých módních značek – například Takko, C&A, New Yorker, Gate, Marks&Spencer, Lindex, Pietro Filipi, Ecco, Steilmann, Blažek, Tommy Jeans nebo Pandora. Velký je rovněž výběr spodního prádla v obchodech Calzedonia, Intimissimi, Tezenis a Triumph. Milovníky sportu potěší nákupy v A3 Sportu, Sportisimu nebo Intersportu, najdou tu také původem plzeňské značky Horsefeathers a Hannah, nebo trendy obchod Sizeer. Nakoupíte si i v hypermarketu, zajít můžete do kadeřnictví nebo květinářství, pobočky tu má hned několik bank, pošta a rovněž všichni velcí mobilní operátoři.

Zajít na kávu nebo na něco k snědku můžete do food courtu, kde si vyberete z nabídky mnoha restaurací. Je jen na vás, jestli máte chuť na českou kuchyni, italské speciality, hamburgery nebo třeba něco zdravějšího.

Ani o zábavu není v Olympii nouze. Multikino CineStar promítá nejžhavější filmové novinky také se zvukem Dolby Atmos, děti se můžou vyřádit v dětském koutku a pro všechny pak obchodní centrum pořádá množství kulturních, hudebních a adrenalinových akcí. A odehrávají se tu i zcela výjimečné události, loni to bylo například rozsvícení vánočního stromu spojené s vystoupením Lucie Bílé, návštěvníky nadchl také čtyřhodinový koncert s autogramiádou Leoše Mareše, exhibice extrémních sportů nebo třeba skutečná pláž s palmami a slunečníky před vchodem do centra.

Prostě: V Plzni a v Olympii si rozhodně máte co užít!

Zdroj/foto: CBRE s.r.o./CPI East, s.r.o. (www.olympiaplzen.cz)

Related Posts