19 dubna, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

DACHSER roste s větrem v zádech – obrat loni přesáhl 6 miliard EUR

Mezinárodní dodavatel logistických služeb Dachser oznámil hospodářské výsledky za fiskální rok 2017. Společnost poprvé dosáhla obratu v hodnotě vyšší než 6 miliard eur. Za růstem stojí silný export z Evropy a posílení globálního obchodu.

Dachser v roce 2017 poprvé v historii přesáhl obrat 6 miliard eur. Svůj hrubý obrat zvýšil o 7,2 procent na 6,12 miliard eur. Společnost loni dosáhla další rekordní čísla: odbavila 81,7 milionů zásilek (+2,1 procenta) s celkovou hmotností 39,8 milionů tun (+4,3 procenta). Celosvětově Dachser loni vytvořil 1 648 nových pracovních míst.

„Systematicky jsme se drželi naší úspěšné exportní strategie pro evropskou pozemní přepravu a správný vítr do plachet jsme získali i díky posílení světového obchodu,“ shrnuje Bernhard Simon, CEO Dachser SE, a dodává: „K nárůstu obratu významně přispěly zejména rostoucí sazby v oblasti letecké a námořní přepravy. „

Dachser Slovakia drží kurz a i nadále roste

Také Dachser Slovakia zaznamenal v minulém roce růst. Obrat společnosti stoupl oproti předchozímu fiskálnímu roku o 7,7% na 37,6 milionu eur. Počet odbavených zásilek dosáhl 514 800 kusů (+ 5,5 procent) s celkovou hmotností 189 700 tun. „Díky tomu, že se nám podařilo udržet zdravý organický růst, jsme v minulém roce opět dosáhli výborný výsledek. Současně se nám podařilo i nadále upevňovat naši stabilní pozici na logistickém trhu v rámci celého regionu, „uvádí Roman Stoličný, managing director a člen představenstva Dachser Slovakia.

Rok 2017 podrobně

V roce 2017 dosáhla obchodní oblast Road Logistics (Pozemní), která zahrnuje přepravu a skladování průmyslového zboží (European Logistics) a potravin (Food Logistics), hrubý obrat ve výši 4,44 miliard eur (+3,1 procent). Počet zásilek a tonáž vzrostly o 2,1, respektive 3,6 procent. V divizi European Logistics (EL) se díky jednotnému zaměření na evropský exportní obchod opět podařilo síti Dachser dosáhnout významného růstu.

Platí to zejména pro obchodní jednotku „EL North Central Europe“, která zaznamenala působivý růst o 7,4 procent, ale i pro jednotky „EL France & Maghreb“ a „EL Iberia“ a jejich dynamicky rostoucí kontraktní logistiku. „Německo zůstává páteří provozu naší firmy, ale Francie je na dobré cestě hned po něm určovat tempo mezinárodní pozemní přepravy. Tuto strategickou logistickou os systematicky vytváříme v několika uplynulých letech, „vysvětluje Bernhard Simon.

I v divizi Food Logistics byl růst nadprůměrný. A to především díky německé části Dachser a také díky novým zákazníkům v oblasti mezinárodní přepravy. „Po pěti letech existence sítě European Food Network můžeme vyhodnotit naše rozhodnutí vytvořit silnou partnerskou síť pod naším systémovým vedením jako správné,“ říká Bernhard Simon.

V obchodní oblasti Air & Sea Logistics (ASL) se díky výraznému posílení podnikání a rostoucím přepravním sazbám, zvláště v letecké přepravě, zvýšil hrubý obrat o 15,7 procent na 1,79 miliard eur. Všechny tři regionální obchodní jednotky ASL zaznamenali dvouciferné procentní navýšení obratu, přičemž nejvyšší nárůst, přes 20 procent, dosáhl asijský region. Počet zásilek se v této obchodní oblasti zvýšil o 6,7 procent, zatímco TEU a tonáž vzrostly o 8,5, respektive 23,3 procent.

„Letecká a námořní doprava představuje nestálý obchod, jehož obrat se pohybuje mezi dvěma extrémy,“ uvádí Bernhard Simon. „My se však soustředíme na zajištění udržitelného ziskového růstu, a proto stále více propojujeme obě naše obchodní oblasti a posilujeme tak naši systémovou integraci.“

Plánované investice do sítě a lidských zdrojů

Navzdory příznivému větru, který pokračoval i v průběhu prvního kvartálu roku 2018, uznává Bernhard Simon, že existují faktory, které by mohly budoucí růst omezit. Jsou jimi především nedostatečná kapacita a nedostatek řidičů. „Z tohoto důvodu mají naše aktivity v oblasti vzdělávání nejvyšší prioritu.“ V roce 2017 ukončilo v Německu vzdělávací program prostřednictvím Dachser Service und Ausbildungs ​​GmbH prvních 22 profesionálních řidičů nákladních vozidel. Ve stejném roce pak vzdělávání začalo 106 řidičů z 35 německých poboček. „Počet školících se řidičů chceme každý rok zvyšovat a náš koncept kvality zavést iv dalších evropských zemích, „prohlašuje Bernhard Simon.

Investice skupiny Dachser do jednotlivých poboček, vozového parku, technologií a IT systémů vzrostly v roce 2017 o 5 procent na 136 milionů eur. „Minulý rok jsme v Německu zvýšili naše kapacity zejména v oblasti logistiky potravin,“ říká Bernhard Simon. Společnost Dachser oznámila, že pro rok 2018 vyčlenila na další investici 188 milionů eur, tentokrát bude zaměřena na průmyslové zboží.

Zdroj/foto: Crest Communications, a.s./Dachser Slovakia a.s.

Related Posts