20 dubna, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

JTRE: Nové Lido rozšíří centrum Bratislavy a nabídne ideální místo pro kulturu a kongres

Projektem moderního multifunkčního kulturního a kongresového zařízení se developerská společnost J & T REAL ESTATE (JTRE) zabývá již delší dobu ve spolupráci se zkušenými odborníky na pořádání kongresů a promotéry významných kulturních akcí. Vybudování nového národního kulturního a kongresového centra s podporou státu vnímá JTRE jako jednu z nejvýznamnějších staveb současnosti. Hlavní náměstí budoucí čtvrti Nové Lido přímo naproti Slovenskému národnímu divadlu vidí JTRE jako ideální místo pro takové významné společenské zařízení. Rozšíření moderního centra Bratislavy na obě strany Dunaje a jejich propojení promenádním mostem umožní vytvořit kulturní osu od Starého Města s jeho galeriemi, muzei, koncertními sály a divadly až do Petržalky.

„Národní kulturní a kongresové centrum je projekt, jaký se staví jednou za generaci. Bude významnou slovenskou scénou, která dá prostor různorodým funkcím, formám a žánrům. Pomůže tak nastartovat zájem o kulturu a cestovní ruch tvrdě zasaženy současnou situací a svou multifunkčností dostane Slovensko i na světovou mapu kongresů. Díky umístění v nové části centra Bratislavy v blízkosti významných kulturních institucí a v přímém kontaktu s Dunajem získá mezinárodní význam a bude reprezentovat Slovensko před celým světem,“ říká Peter Korbačka, předseda představenstva JTRE.

V areálu IMMOPARK ŽILINA přibyly další průmyslové prostory

Projekt nábřežní čtvrti Nové Lido přinese do území určeného na rozvoj centra hlavního města na pravém břehu Dunaje, naproti dynamicky se rozvíjejícímu downtownu kolem Eurovea, různorodé možnosti trávení volného času, bydlení a v Petržalce velmi potřebné nová pracovní místa. Obyvatelé Bratislavy jakož i domácí a zahraniční návštěvníci budou moci korzovat ze Starého Města až na promenádu, pláž, náměstí, bulvár a parky Nového Lida.

Nábřeží jsou centrem života

Území Nového Lida má v dlouhodobé strategii hlavního města název celoměstské centrum, což vyjadřuje jeho význam pro rozvoj Bratislavy jako metropole na řece. Urbanistická studie Nového Lida počítá s vybudováním významné společenské stavby na místě, kde se setkává hlavní náměstí s centrálním parkem čtvrti. Vybudování plánovaného promenádních mostu, umístěného mezi Mostem Apollo a Starým mostem, spojí náměstí nových městských čtvrtí Eurovea City a Nové Lido a propojí tak město na obou březích Dunaje vizuálně i provozně.

Nábřeží v Bratislavě, stejně jako v jiných metropolích, jsou reprezentativními prostory, které přirozeně koncentrují kulturní a společenské instituce. Slovenské národní divadlo, Slovenská národní galerie, Slovenská filharmonie v Redutě či Slovenské národní muzeum to jasně dokumentují.

„Vybavením, službami, možnostmi ubytování i napojením na centrum jsou nábřežní čtvrti ideální pro vybudování národního kulturního a kongresového centra. Zahraniční návštěvníci díky pěší dostupnosti objeví kouzlo našeho hlavního města – všechny kulturní a společenské funkce jsou vzdáleny jen několik minut od navrhované lokality,“ dodává Pavel Pelikán, výkonný ředitel JTRE.

Bezproblémová dostupnost

Nové Lido nabídne rychlé a pohodlné spojení s celým městem díky plánované tramvajové trati přímo v území, s přestupním uzlem na železnici za Einsteinovou. S širším regionem spojí novou čtvrť dálniční a železniční propojení a prostřednictvím blízkosti dvou mezinárodních letišť bude snadno dostupná z celého světa.

Samotné kulturní a kongresové centrum bude mít díky podzemním garážím dostatek parkovacích míst, přičemž návštěvníci mohou využívat automobilovou dopravou nedotčené náměstí. Z něj se dostanou promenádních mostem za několik minut do Starého Města. Projekt nové čtvrti počítá i s vybudováním přístavu pro osobní rekreační lodní dopravu na Dunaji.

Slovenští architekti se spojili se zahraničními specialisty

Koncept kulturního a kongresového centra v Novém Lide vytvořil úspěšný slovenský ateliér Compass vedený Jurajem Benetinom, čerstvým držitelem ocenění Osobnost architektury a stavebnictví v rámci cen ASB Gala 2020. Řešení konzultovali s předním britským ateliérem Ian Ritchie Architects a studiem Efterklang, renomovaným skandinávským specialistou na akustiku kulturních akcí a prostor. Zahraniční partneři přinesli projektu množství zkušeností z realizací významných kulturně-společenských objektů.

„Národní kulturní a kongresové centrum by nemělo žít jen během kongresů, koncertů a představení. Náš koncept v Novém Lide vytváří nový veřejný prostor volně přístupný lidem. Otevřenost a propojenost centra s okolím podporuje i architektonické řešení, když se prostor v parteru volně prolíná s prostorem náměstí propojeného s městským bulvárem a parkem,“ vysvětluje Juraj Benetin.

Autoři návrhu chtějí přinést do centra Bratislavy i unikátní střešní prostor s amfiteátrem: „Projekt umožňuje využít střechu jako pobytovou terasu s pódiem a amfiteátrem, s výhledem na dominanty města a rozšíří již tak široké spektrum prostorů, které koncept nabízí,“ dodává architekt.

Variabilita multifunkčního prostoru

Záměr centra byl připraven ve spolupráci s domácími a zahraničními profesionály v oblasti organizace a provozu kongresů a promotéry kulturních akcí tak, aby splňoval náročné požadavky na mezinárodní kulturní a kongresové prostory.

„Standard mezinárodních kongresů vyžaduje centrum s více modifikovatelnými sály s různými velikostmi, které umožňují organizovat jedno velké nebo více menších akcí souběžně a díky samostatným vstupem umožnit oddělení jejich účastníků, což umožňuje i velkou variabilitu pro konání kulturních a společenských akcí,“ uvádí Pavel Pelikán.

Provoz v kulturním a kongresovém centru v Novém Lide je v souladu s těmito požadavky organizovaná v jedné hlavní a dvou menších sálech, které se dají rozdělit a jsou přístupné až třemi samostatnými vchody zvenčí. Vybavení doplňuje hotel, potřebný pro všechny druhy významných akcí, který je situován ze strany bulváru a přímo propojený s kulturním a kongresovým centrem. Velký sál má kapacitu až pět tisíc stojících a sedících diváků na koncertu, tři tisíce sedících návštěvníků kongresu, konference nebo koncertu klasické hudby. Může být rozdělen na dvě, tři až čtyři samostatné sály pro akce od 500 do 1 500 účastníků. K dispozici jsou i další dva sály pro maximálně 200 a 500 návštěvníků a několik seminárních místností. Projekt počítá i s požadavkem na menší výstavní plochy, které vyžadují partneři kongresů.

Flexibilita centra dává prostor různorodým funkcím, formám a žánrům, od výstav přes čítárny a malé jevištní formy až po filmové představení, premiéry a festivaly, velké muzikály a koncerty. Stejně může sloužit i pro firemní eventy a plesy. Menší akce se mohou pořádat i na střešní zahradě.

Zelený projekt v souladu s okolím

Celý objekt navrhovaného kulturního a kongresového centra bude šetrný k životnímu prostředí.

„Počítáme s nízkoenergetickou budovou se zelenou střechou, využíváním zadržované dešťové vody a výhradně podzemním parkováním,“ popisuje Juraj Benetin.

JTRE představuje vysoce funkční koncept objektu a jeho soužití s ​​okolním prostředím na hlavním náměstí v centrálním parku Nového Lida. Přináší propojení funkcí s veřejnými prostory, propracované dispozice víceúčelového využití pro kulturu, kongresy, konference a společenské akce.

„Pro objekt celospolečenského významu podpořen z veřejných zdrojů jednoznačně vyhlásíme mezinárodní architektonickou soutěž s cílem přinést přitažlivý projekt v atraktivní lokalitě, který se stane dalším novodobým symbolem kultury v Bratislavě a zvýší atraktivitu hlavního města Slovenska v oblasti cestovního ruchu. V době realizace národního kulturního a kongresového centra by měla být Bratislava připravena na oživení cestovního ruchu a kongresů jako jednoho z jeho nejvýznamnějších odvětví,“ zpřesňuje Pavel Pelikán.

JTRE se chce představeným záměrem ucházet o avizovanou státní dotaci. Po vybudování národního kulturního a kongresového centra počítá s předáním objektu do rukou státu. V případě zájmu však JTRE může projekt i provozovat bez požadavku na další finanční participaci státu.

Zdroj/foto: J&T REAL ESTATE, a. s.

Related Posts