15 července, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

Nejmodernější kongresové centrum na Slovensku vznikne v Eurovea City

Vstup Bratislavy na mapu světového kongresu by mohl být již brzy realitou. Moderní kongresové-administrativní centrum Eurovea City Congress přinese do hlavního města reprezentativní prostor pro pořádání akcí různého rozsahu, od komorních kulturních a společenských akcí až po konference pro téměř 2000 účastníků. Developer projektu, společnost JTRE, předložil projekt k posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Začátek výstavby administrativní budovy s kongresovými sály a s podzemní garáží je naplánován v roce 2022.

„Kongresový byznys nabízí velké příležitosti, které Bratislavu dosud obcházeli. V našich záměrech jsme zpočátku uvažovali jen o multifunkčním projektu respektive o kongresu, který bude mít lokální význam. Vzhledem k hlubší pochopení samotné funkce kongresového centra a jeho možného využití jsme však dospěli k závěru, že navrhovaný projekt Eurovea City Congress má potenciál být významným evropským kongresovým centrem. Je v zájmu nás všech, aby se Bratislava dostala na evropskou kongresovou mapu,“ říká výkonný ředitel JTRE Pavel Pelikán.

Administrativně-kongresové centrum, z dílny architektonické kanceláře GFI, budou tvořit dva navzájem propojené funkční celky. Dvoupodlažní kongresové centrum a signifikantní administrativní věž, která bude s 26-ti podlažími vizuální dominantou. Celková plocha kongresového centra je téměř 10 tisíc m2. K dispozici bude 975 parkovacích míst.

Eurovea City Congress

„Uvědomujeme si silnou konkurenci v podobě Vídně či Budapešti, ale Bratislava má pro kongresovou turistiku také vynikající předpoklady. Výhodou je ukázková dostupnost dálničními připojeními, několik letišť v okolí, atraktivní nábřeží řeky Dunaj, zajímavé historické centrum a zejména vysoká bezpečnost, která je jedním z nejdůležitějších kritérií výběru lokalit pro kongresy. Eurovea City Congress však nemá sloužit jen kongresovým turistům. Bratislavané získají moderní kulturní a společenský prostor s dostatečnou kapacitou i variabilností vhodný například na koncerty, plesy a jiné společenské akce,“ vysvětluje Pavel Pelikán.

Budoucí kongresové centrum bude splňovat nejvyšší mezinárodní standardy se špičkovým zázemím a technologií s potenciálem přitáhnout skutečně velké nadnárodní akce. V interiéru návštěvníky přivítá velkorysý prostor vstupní lobby s impozantním schodištěm. V přízemí bude situována také velká variabilní kongresový sál s kapacitou 1200 míst k sezení a restaurace. Nabídku prostor doplní menší kongresové sály, které umožní spojování podle potřeby, což umožní organizaci různorodých akcí, od komorních soukromých akcí až po mezinárodní konference, plesy či koncerty pro více než 2000 účastníků. Technické a dispoziční řešení zajistí, že v prostorách se bude moci konat několik akcí souběžně, aniž se navzájem rušily.

Celá budova je navržena jako bezbariérová a bude aspirovat na mezinárodní certifikát zelené budovy BREEAM Outstanding.

„Na země východní Evropy se obvykle nahlíží jako na místa se špatnou infrastrukturou a zastaralými kapacitami. Projektem kongresového centra tento handicap překonáme. V Bratislavě vznikne unikátní prostor, který bude přinášet benefity celému městu. Nemluvě o tom, že pokud se spojí Eurovea City Congress například s kapacitami hotelu Sheraton a Slovenského národního divadla, může Bratislava hostit kongresy pro 5000 lidí, což je skvělá příležitost. Jsem si jistý, že kongresové centrum blízko Dunaje pomůže naši metropoli dostat do první ligy,“ dodává Pavel Pelikán.

Veřejný prostor v okolí budovy bude nést rukopis španělské architektky a urbanistky Beth Galí, která se podílela na řešení veřejných prostranství a parků v mnoha světových metropolích a navrhuje veřejné prostory v celé čtvrti EUROVEA CITY. Předpolí před vstupem do Eurovea City Congress bude tvořit kultivované náměstí. Vnitroblok bude navazovat na centrální prostor před vstupem do nové části nákupní galerie Eurovea a linii Pribinově ulice. Náměstí se sadové úpravy a vlajkoslávou kongresového centra bude přirozeně komunikovat s partnerem stávajících staveb Tower 115 a Pribinova 19.

Projevem důvěry v úspěšnost tohoto projektu je i vstup největšího realitního fondu na Slovensku NÁŠ PRVNÍ REALITNÍ o.p.f. – PRVNÍ Penzijních správcovská společnost POŠTOVNÍ BANKY zpráv. spol., a.s. s majetkem přesahujícím 755 milionů eur. podle

Vladimíra Salkovic, člena představenstva společnosti, fond staví na předchozí úspěšné spolupráci s JTRE na několika projektech.

„Věřím, že náš první realitní fond, který již dlouhodobě vykazuje stabilní výkonnost, se účastí na tomto, pro Bratislavu výjimečném projektu, ještě více posílí,“ říká Vladimír Salkovic.

Předpokládaný termín ukončení výstavby Eurovea City Congress je rok 2024. Odhadované náklady na výstavbu představují částku více než 100 milionů Eur.

Zdroj/foto: J&T REAL ESTATE, a. s.

Related Posts