15 července, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

Společnost Mori Building představuje rozsáhlý projekt městské obnovy v centru Tokia

Společnost Mori Building Co., Ltd., přední developer městských zástaveb, zahájila výstavbu svého projektu obnovy městského okrsku Toranomon-Azabudai kategorie 1. Jedná se o projekt masivní obnovy města zaměřený na revitalizaci velké oblasti centrálního Tokia. 5. srpna se uskutečnil ceremoniál zahájení výkopových prací. Dokončení projektu je naplánováno na konec března 2023.

Základním konceptem projektu Toranomon-Azabudai je „moderní městská vesnice“, jedinečná obytná čtvrť, která spojí sofistikovanost obrovského velkoměsta s intimitou malé vesnice v centru Tokia. Bude se rozkládat na ploše přibližně 8,1 hektarů, podobně jako newyorské Rockefellerovo centrum, a její součástí bude rozsáhlá zelená plocha o celkové rozloze 24.000 m2, včetně centrálního náměstí o rozloze 6000 m2. Celková podlahová plocha bude 860.400 m2, z toho 213.900 m2 budou zabírat kancelářské prostory, a asi 1400 bytové jednotky. Bude zde žít a pracovat asi 20.000 administrativních pracovníků a 3500 obyvatel, a očekává se, že toto zcela nové městské centrum ročně navštíví 25 až 30 milionů lidí.

Mori Building – Toranomon-Azabudai, Central Square

Jeho základní konstrukce budou zahrnovat špičkové seismické návrhy a technologie s vyhrazenými elektrárnami dodávajícími elektřinu do celé obytné čtvrti. Projekt je navržen tak, aby poskytoval bezpečné město, které umožní lidem žít a pracovat i v případě velké katastrofy na úrovni zemětřesení ve východním Japonsku. Nepřekonatelná bezpečnostní a zajišťovací opatření společnosti Mori Building jsou navržena pro výstavbu města, do kterého se budou lidé raději stěhovat než utíkat ven.

Mori Building – Toranomon-Azabudai, North Entrance

Zeleň a wellness pro lepší životní styl

Projekt Toranomon-Azabudai vytvoří zkombinováním různých prvků a vybudováním vlastního světa „jedinečný prostor zaměřený na lidi“. Projekt vytvoří hladké propojení pro kanceláře, obytné prostory, hotel, mezinárodní školu, maloobchody, restaurace a kulturní zařízení, a tím zajistí uspořádání každodenního života, včetně práce, učení, rekreace, interakce a relaxace. Tento projekt, založený na moderních prvcích, které budou zahrnovat venkovské náměstí obklopené zelení, vytvoří městský prostor, kde lidé zažijí harmonii s přírodou a navzájem si poskytnou kreativní inspiraci. Realizace tohoto projektu představuje daleko více než pouhé seskupení budov. Je to integrovaný sociální ekosystém plánovaný se zaměřením na lidi.

Mori Building – Toranomon-Azabudai, Commercial Facilities

Klíčovým tématem projektu je obrovské centrální náměstí o rozloze 6000 m2, které nabídne „zelené wellness“, kde se lidé z různých komunit mohou shromažďovat a setkávat. Značná část oblasti, včetně prostor na vrcholu pódiových budov, bude pokryta zelení, aby bylo možné využít stupňovité architektury. Budou zde více než dva hektary zeleně, včetně centrálního náměstí, které se stane bezproblémovou městskou oázou plnou stromů, květin a vodních ploch.

100% elektřiny dodávané do celé obytné čtvrti bude pocházet z obnovitelných zdrojů, které splňují cíle stanovené v mezinárodní iniciativě RE100 v oblasti životního prostředí, realizované britskou klimatickou skupinou. Duševní a tělesná pohoda lidí žijících a pracujících v oblasti bude podporována wellness programy, které budou zahrnovat zdravotnická zařízení, sportovní zařízení, trh s potravinami, restaurace a prostředí centrálního náměstí. Společnost Mori Building požádá o certifikaci projektu WELL Building StandardTM v rámci institutu International WELL Building Institute(TM).

Město, které hladce spojí různé aspekty života lidí

Výsledkem projektu Toranomon-Azabudai bude městské prostředí, které bude bez problémů kombinovat různé aspekty života lidí: práci, bydlení, relaxaci, setkání, učení a hry. Společnost Mori Building se nezaměřuje jen na návrh městských zařízení, jako jsou kanceláře, obytné prostory a hotely, ale přistupuje k rozvoji z hlediska lidské činnosti a odstraňování překážek mezi zařízeními. Zde budou různá zařízení spolupracovat a vzájemně na sebe působit, a nabídnou lidem příležitost poznat zcela nový životní styl. Bude to místo, kde budou lidé moci trávit svůj život v souladu s přírodou, kde se budou setkávat a žít v komunitě, a kde budou moci prožít tvořivý a stimulující život. Celé město plné zeleně se stane místem pro učení, pracovištěm, domovem a dětským hřištěm.

Přední světoví inovátoři pomáhají uskutečnit myšlenku „moderní městské vesnice“

Přední světoví tvůrci se shromáždili, aby vytvořili návrh této jedinečné „moderní městské vesnice“. Společnost Mori Building hrála v organizaci projektu klíčovou roli. Veřejnou sféru a architekturu nižší úrovně vytvořila společnost Heatherwick Studio z Velké Británie, pod vedením Thomase Heatherwicka, návrháře a tvůrce olympijského kotle v Londýně 2012. Tři mrakodrapy navrhla společnost Pelli Clarke Pelli Architects z USA pod vedením zesnulého Césara Pelliho a Freda Clarka. Obchodní prostory navrhla japonská společnost Sou Fujimoto Architects pod vedením Sou Fujimota. Zúčastnili se také další významní odborníci z celého světa.

Mori Building – Toranomon-Azabudai, Food Hall

Hlavní zúčastnění architekti, tvůrci a návrháři

 • Thomas Heatherwick, Zakladatel společnosi Heatherwick Studio
 • César Pelli (dec.), Pelli Clarke Pelli Architects
 • Fred Clarke, Pelli Clarke Pelli Architects
 • Sou Fujimoto, Sou Fujimoto Architects (Japonsko)
 • Glenn Pushelberg a George Yabu, Yabu Pushelberg (Kanada)
 • Marco Costanzi, Marco Costanzi Architects (ltálie)
 • Soo K. Chan, SCDA (Singapur), Tyler Brûlé, Winkreative (Velká Británie)

Strategická oblast společnosti Mori Building, která zahrnuje okrsek vymezený projektem Toranomon-Azabudai, se rozkládá v centru Minato City v Tokiu. Tato oblast je již dlouho považována za mezinárodní. Působí zde mnoho společností zaměřených na zahraniční podnikání a žije zde velké množství zahraničních obyvatel. Tato oblast, bohatá na mezinárodní účast, rozmanitost a kulturu, má mimořádně silný potenciál stát se novým mezinárodním centrem Tokia.

Nová lokalita projektu sousedí s komplexem ARK Hills společnosti Mori Building uprostřed mezi Roppongi Hills, „kulturním srdcem Tokia“ a Toranomon Hills, „světovým obchodním centrem“. Tyto stávající projekty „Hills“ budou propojeny projektem Toranomon-Azabudai. To posílí rozvoj celé oblasti a vytvoří nové mezinárodní městské centrum i nové kulturní a hospodářské centrum v srdci Tokia.

Přehled projektu

 • Název projektu: Projekt městské obnovy okrsku Toranomon-Azabudai Kategorie 1
 • Realizátor projektu: Toranomon-Azabudai District Urban Redevelopment Association
 • Plocha lokality: cca 8,1 hektarů
 • Podlahová plocha: cca 63.900 čtverečních metrů
 • Celková podlahová plocha: cca 860.400 čtverečních metrů
 • Budovy: obytné (1400 jednotek), kanceláře (cca 213.900 m2), obchodní prostory (cca 150 obchodů), hotel (cca 120 pokojů), mezinárodní škola (cca 14.000 m2), centrální náměstí (cca 6000 m2), kulturní zařízení (přibližně 9000 m2)
 • Zeleň: cca 2,4 hektarů
 • Parkoviště: cca 1880 míst
 • Náklady na projekt: cca 580 miliard JPY
 • Členové: 285 držitelů práv (stav k březnu 2019)
 • Zahájení výstavby: 5. srpna 2019
 • Plánované dokončení: 31. března 2023

O společnosti Mori Building

Společnost Mori Building je inovativní městský developer se sídlem v Tokiu. Společnost se zaměřuje na maximalizaci atraktivity měst vytvářením a rozvojem bezpečných, udržitelných a kosmopolitních městských center založených na její jedinečné koncepci výškových center Vertical Garden City (Město vertikálních zahrad) pro podnikání, vzdělávání, volný čas a bydlení. Koncept byl použit v mnoha důležitých projektech společnosti, včetně ARK Hills, Roppongi Hills a Toranomon Hills v Tokiu a v Šanghajském světovém finančním centru. Společnost Mori Building se zabývá také leasingem nemovitostí, řízením projektů a konzultacemi.

Zdroj/foto: PROTEXT, BusinessWire

Related Posts