22 července, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

Accolade potvrdil silnou pozici na polském trhu. V roce 2020 vzrostla velikost portfolia skupiny o více než 30 % a jeho celková plocha přesáhla milion m2. Celková hodnota dosahuje téměř 18 miliard.

Polský trh s halami pro moderní podnikání je již dnes považován za jednoho z lídrů v Evropě a jeho dynamický růst i nadále pokračuje. Svoji pozici na něm upevňuje také skupina Accolade, která k rozšíření úspěšných lokalit, přidala nové projekty o budoucí rozloze necelých 250 000 m2. Velikost portfolia je tak 1 milion m2 a k úspěšnému roku připojila i účast na jedné z největších finančních transakcí v rámci segmentu průmyslových nemovitostí v Polsku.

„Polský trh je dlouhodobě stabilní, má skvělou strategickou polohu a díky proaktivnímu přístupu místních samospráv směrem k zahraničním investorům nabízí hodně atraktivní podnikatelské prostředí,“ říká Milan Kratina, CEO Accolade.

CBRE: V průmyslové zóně Pilsen Park West se otevírá nová výrobní hala společnosti FAURECIA

Od vstupu na trh v roce 2015 vytvořila skupina Accolade v Polsku portfolio 14 komplexů pro moderní podnikání o budoucí rozloze téměř milion m2. V roce 2020 přibylo hned několik zajímavých projektů, přičemž tím transakčně největším byla revitalizace chátrající předválečné základny na vzducholodě v Lehnici. Více než 90 000 m2 moderních skladovacích a výrobních prostor a investice více než 1,5 miliardy korun. První fázi, dokončenou v létě, již dnes využívají technologický lídr v oblasti softwarových řešení pro stavební trhy MiTek a distributor, výrobce oděvů e-commerce společnost Spreadshirt a logistická společnost RABEN.

„Díky projektu v Lehnici se podíl brownfieldů v našem polském portfoliu zvýšil už na 48 %. Celý projekt je navržen tak, aby přinesl novou ekonomické sílu pro lokální trh a má za cíl být jedním z klíčových pilířů pro další rozvoj a modernizaci podnikatelského prostředí nejen Lehnice samotné, ale i okolních měst a celého dolnoslezského vojvodství,“ komentuje Michal Białas, ředitel Accolade Polsko.

V pořadí již třetí investice a celkově pátá hala může díky Accolade vzniknout v Bydhošti. Po přeměně bývalé chemičky v park označovaný jako Bydhošť park I, a úspěšném dokončení parku Bydhošť II představila skupina v létě také projekt Bydhošť III. Hala o rozloze 46 000 m2 nabídne kromě technologických inovací i řadu pokrokových ekologických řešení, jako je osvětlení založené na technologii LED, fotovoltaické panely a systémy řízení dešťové vody.

„Kromě jasně viditelných globálních trendů, jakými jsou stále větší podíl online nakupování na celkovém maloobchodu a s tím spojený boom logistiky a e-commerce, pozorujeme také čím dál větší důraz na nové technologie a šetrný přístup ke světu kolem nás. Věříme, že naše parky jsou základní infrastrukturou pro podnikání, a přitom splňují vysoké ekologické standardy,“ poukazuje na důraz na šetrný přístup Kratina.

Mezi nové parky patří průmyslový park v Gorzówe Wielkopolském. Komplex dosáhne ve čtyřech etapách celkové rozlohy 71 000 m2. Dokončenou etapu již dnes využívají Logoplaste a Omnipack. Další novou lokalitou je pak park Szczecin Airport, ležící u města Goleniów. Prvním nájemcem je společnost sia Abrasives z celosvětově známé skupiny Bosch. Zajímavostí je příchod nového nájemce do lokality v Minsku Mazowieckém, který si pronajala společnost TW Plast. Ta svou výrobu vybudovala na šetrných a ekologických plastových obalech a v reakci na pandemii přidala i výrobu ochranných pomůcek a obličejových masek.

„Nesmírně mě těší, že se pomalu začíná ukazovat, že moderní haly nemají jen jednostranné využití. Kromě moderních technologií a ekologických řešení přichází i daleko větší diverzifikace nájemců. Je to dané především flexibilitou využití našich hal, které se mohou přizpůsobit prakticky jakémukoli odvětví. Důkazem je i výroba ochranných pomůcek,“ poukazuje na další zajímavý trend Białas.

Zároveň s rozvojem nových projektů se Accolade soustředí také na udržitelnou budoucnost a stabilitu svého portfolia. V roce 2021 chystá i další novinku.

„Průmyslové budovy letos definitivně potvrdily pozici nejžádanějšího aktiva mezi komerčními nemovitostmi. Rostoucí e-commerce, stabilní logistické společnosti a významní výrobci jsou mixem, do jehož podpory a růstu investují nejvýznamnější investoři a největší evropské banky zaměřující se na nemovitosti. My jsme nesmírně rádi, že jsme se společně s německou Aareal Bank dohodli na refinancování čtyř polských parků ve Štětíně, Bydhošti, Lublinu a Zelené Hoře. Refinancování v celkové hodnotě čtyř miliard korun je jednou z největších finančních transakcí v rámci segmentu průmyslových nemovitostí ve střední Evropě.  Do budoucna chceme možnost investování do udržitelné budoucnost evropského průmyslu otevřít i polským investorům,“ dodává Kratina.

O společnosti Accolade

Accolade Holding, a.s. poskytuje prvotřídní infrastrukturu pro podnikání v Evropě. Nejčastěji pro nájemce světových značek z oblastí e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky. V České republice, Polsku, Německu a na Slovensku vlastní síť 26 industriálních parků s certifikací BREEAM zaručující udržitelný a šetrný přístup k životnímu prostředí.

Do budoucna plánuje vybudovat polygon pro vývoj a certifikaci vozidel s autonomním řízením. Za více než devět let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze přesahující 1,3 mil. m² v hodnotě téměř 1,134 mld. EUR. Neinvestuje pouze do výstavby nových projektů, ale také do revitalizace zanedbaných brownfieldů.

V roce 2019 jejich podíl v českém portfoliu vzrostl na 35 %, v Polsku je to dokonce 50 %. Celková plocha obnovených lokalit je cca 610 000 m2. V roce 2014 založila skupina fond prvotřídních průmyslových nemovitostí Accolade Fund Sicav, do kterého mohou investovat kvalifikovaní investoři a podílet se tak na rozvoji moderního průmyslu. V roce 2017 koupila skupina provozovatele druhého nejfrekventovanějšího letiště v České republice, Brno-Tuřany.

Dynamický růst a udržitelný průmysl je pro Accolade prioritou. I díky tomu se v roce 2019 stala skupina nejrychleji rostoucí firmou v České republice. Byla také zařazena do TOP 5 nejrychleji rostoucích firem v Evropě v rámci segmentu nemovitostí. Accolade chce jít příkladem nejen v podnikání, ale také v rámci společenské odpovědnosti.

Součástí firemní kultury je být důvěryhodným a odpovědným partnerem. Několik let podporuje chráněné bydlení a sociálně terapeutické dílny obecně prospěšné organizace Mela, dále pak projekty z oblasti vědy (Ceny Neuron), kultury (Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary) i sportu (Česká spořitelna-Accolade cycling team) a ve spolupráci s regionálními samosprávami se podílí na rozvoji lokalit, ve kterých působí.

Zdroj/foto: AMI Communications/Titulní foto – Accolade – Park Bydhošť II.

Related Posts